Rahim kanseri nedir, belirtileri nelerdir

Rahim kanseri iyi huylu ve kötü huylu diye ayırabiliriz. İyi huyluya kanser denmemekte kötü huyluya kanser denmektedir.

Bu yazımıda rahim kanseri hakkında kısaca bilgiler yazmaya çalışacağız bildiğiniz gibi bir çok kanser çeşiti vardır bahsedeceğimiz hastalık kadın hastalıkları sınıfına girmektedir.

Rahim kanseri nedir

Çoğunlukla rahim boynunda ve cinsel organın başlangıç kısmında meydana gelen bir hastalıktır. Tıp dilinde uterus kanseri denir.

Kimlerde çok yani sık görülür?

En yaygın olarak 50 ve üzeri yaş grupları arasındaki kadınlarda ve çok düşük yapan veya çok doğuran kadınlarda daha fazla görülür.

Başlıca belirtileri şunlardır

Vajinadan kan veya fena kokulu akıntı gelir. Menopoz sonrası yaşanan vajinal kanamalar en önemli belirtidir. Bu kanamalar, hafif veya ağır kanamalar gibi geniş bir yelpazede görülebilir.
Belirtiler görüldüğü anda doktora gidilmelidir.

Yazımızın başında rahim kanseri kadın hastalıkları sınıfına giriyor demiştik bu sadece kadınları ilgilendiriyor anlamına gelmez çünkü eşlerinde hanımlarına karşı sorumlulukları vardır.

Erkek eşine daha anlayışlı hastalığın tedavi süresince yardımcı ve destekci olmalıdır çünkü eşsiniz birinizin başına birşey gelse diğerinede gelmiştir değilmi eş olmak iki ayrı cins insan fakat ikisi bir kişi demektir.

Yorumlar