Kusma Ve Halsizlik Böbrek Yetmezliği Belirtisi Olabilir

Böbrekler vücudumuz içerisinde pek çok işlevi olan organlarımızdan birisidir. Böbreklerin başlıca görevleri vücut içerisinde bulunan zehirli maddeleri süzerek dışarıya atılmasını sağlamaktır. Bu atılım ise idrara çıkma yoluyla gerçekleştirilmektedir.
Kusma Ve Halsizlik Böbrek Yetmezliği Belirtisi Olabilir
Böbrekler işlevini yitirdiği zaman vücut içerisinde pek çok hastalık ortaya çıkacaktır. Bunlardan başlıcası ise böbrek yetersizliği olarak ifade edilmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde yaklaşık olarak yedi milyon kronik böbrek hastasını olduğu bilgisi veriliyor. Aslında bu ciddi bir rakamı da ortaya koyan açıklamalardan biri olarak kabul ediliyor. Böbrekler vücudumuz içerisinde yer alan oldukça önemli ve korunması gereken organların başında yer alıyor.

Böbreklerin İşlevi Nelerdir?

İnsan vücudu için böbreklerin işlevleri saymakla bitmiyor. Vücuttaki toksik maddeleri temizleyen böbrekler aynı zamanda hormon üretimi yaparak kanın akışını düzenliyor. Üretimi yapılan hormonlar insanlar için hayati bir önem taşıyor. Örneğin kemik iliğinde oluşan hücrelerin denetlenmesi bu hormon sayesinde gerçekleştiriliyor. Sağlıklı bir kan akışının vücut içerisinde dolaşması böbreklerin yapmış olduğu çalışmalar sayesinde ortaya çıkıyor. Böbreklerin en önemli özelliği kanı temizlemesi olarak belirtiliyor. Kan temizlenmediği zaman vücut içerisinde oluşan toksik madde etkisi mide bulantısı ve şişkinliğe neden oluyor.

Böbrek Yetmezliği  Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek yetmezliği doğuştan gelişebileceği gibi, daha sonradan da ortaya çıkabilecek olan rahatsızlıklardan biridir. Aslında bu hastalığın belirtileri gayet açık olmasına rağmen bazen diğer hastalık belirtileri karıştırılabilmektedir. Böbrek yetmezliği belirtileri;

•    Sık sık mide bulantısı sorunu
•    İştahtan kesilme
•    Vücutta ödem oluşması
•    Nefes darlığı ve boğulma hissi
•    Uyku düzensizliğidir

Sağlıklı bir böbrek işlevi bol bol su içmek gerekiyor. Yukarıda belirtilen maddelerden biri ve ya birkaçı gözlemleniyor ise mutlaka bir hekim kontrolünden geçmek gerekiyor. Özellikle belirgin bir iştah kaybı yaşanıyorsa ve buna sık sık oluşan mide bulantıları da ekleniyorsa bu durumu dikkate almak gerekiyor. Ancak çoğu böbrek hastası ilerlemiş bir evrede doktora giderek tanı koyulduğunu ifade ediyor. Çünkü genellikle hastalık ilk evrelerde kendini gizleyen bir durum sergiliyor.

Bunun önüne geçmek için rutin sağlık kontrollerinde mutlaka bir böbrek muayenesi talep etmek gerekiyor. Böbrek yetmezliğine yakalanmamak için dengeli bir yaşam sürmek gerekiyor. Bunun için doğru beslenmek ve bilinçsiz ilaç tüketiminden vazgeçmek gerekiyor. Çünkü ağrım geçsin mantığı ile alınan ağrı kesiciler böbrekleri aşırı derece yoruyor. Bu nedenle böbrek sağlığı için günde en az 40 dakika yürüyüş yapmak, yeterli su içmek ve fazla tatlı tüketiminden kaçınmak gerekiyor

Yorumlar