Kolesterolü Dengede Tutan Besinler

Kolesterol dengenizin aynı oranda kalması ilerleyen dönemlerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır. Bu nedenle mutlaka kolesterolünüzü düzenli olarak ölçtürmeniz ve yükselmesi dahilinde ise tükettiğiniz besinlere dikkat etmeniz gerekir.
Kolesterolü Dengede Tutan Besinler
Kolesterolün düşmesinde en büyük etkenlerden bir tanesi doğru beslenme, egzersiz ve spor yapma ve aynı zamanda sürekli olarak aynı kiloda kalmak en önemli noktadır. Kolesterolü dengede tutan besinler şu şekildedir;

•    Yulaf: Yulaf tüketmek oldukça sağlıklı bir besindir. Herkesin mutlaka yulafa hayatında yer vermesi gerekir. Kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olan bu besini her gün düzenli olarak tüketmenizde fayda vardır.

•    Baklagiller: Baklagiller sağlığa oldukça faydalı olan besinler olmasından dolayı her gün baklagiller ailesinden bir tanesini tüketmeniz gerekir. Sindirimleri diğer yemeklere göre daha hızlı sürmesinden dolayı kişiye verdiği tokluk hissi oldukça fazladır. Kan şekerin düşmesinde ve kolesterolünüzün dengelenmesinde önemli rol oynar.

•    Balık: En önemli besin kaynakları içerisinde yer alan balık tüketimi haftada en az 3 kere olmalıdır. Sağlığa olan faydaları saymakla bitmeyen balık içerisinde barındırdığı omega 3 yağ asidi ile iltihap oluşmasını önleyerek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

•    Kuruyemiş: Akşam çay ile vazgeçilmez yiyecek olan kuruyemişler selenyum açısından zengin olduklarından dolayı kolesterol düşürmede etkilidir.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, dolaşım sistemi içerisinde bulunan yağlı bir maddedir. Ortaya çıkmasında ki en büyük etken kişinin beslenmesidir. Et ve süt ürünlerini yoğun olarak tüketen kişilerde yüksek kolesterol problemi ortaya çıkmaktadır.

Kolesterol Neden Yükselir?

Kolesterol yükselmesinin belli başlı sebepleri vardır. Bu sebeplere mutlaka dikkat ederek kolesterolünüzün yükselmesini önleyebilirsiniz. Kolesterol yükselmesinde ki en büyük etken beslenme alışkanlıklarıdır. Beslenme alışkanlığı sürekli olarak yağlı gıdalar, et ve süt ürünleri olur ise kolesterol yükselmesi meydana gelebilir.

İlerleyen yaş faktörleri belirli hastalık risklerini de beraberinde getirmesinden dolayı kolesterol yükselmesine de sebep olur. Aşırı kilo alımı, vücut yağ oranının fazla olması yüksek kolesterol riskini beraberinde getirir. Belirli bir kiloda sabit kalmak gereklidir. Sigara kullanımı, sürekli olarak sigara tüketmek HDL miktarının sürekli olarak azalmasına neden olur bu nedenle kullanılmaması gerekir.

Yorumlar