Kolesterolu dengede tutan besinler

Kolesterolün dengesiz olması hastalıklara neden olabilir bildiğiniz gibi yüksek kolesterol böbrek yetmezliği gibi daha bir çok hastalığa neden olmaktadır.
Bu besinler uzmanların tavsiye ettiği gıdalardır. Kolesterolün yükselmesine neden olabilen yağ zengini besinler yerine kolesterolü dengede tutabilecek besinler tüketebilirsiniz. Katı yağlar yerine hakiki zeytin yağı tüketmelisiniz. Özellikle margarin yağlarını tüketmeyin sağlığınızı yolda bulmadınız tereyağ veya hakiki zeytinyağı tüketirseniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
Kolesterolu dengede tutan

Kolesterolu dengede tutabilecek besinler

-Nohut, fasülye ve kuru baklagiller tüketebilirsiniz. Kurubaklagiller yüksek posa içeriklerinin yanı sıra bitkisel proteinden de zengindir.
-Somon, sardalya, hamsi gibi balıklarda bol miktarda bulunan omega-3 yağ asitleri, kolesterolün yükselmesini engelleyerek, damar tıkanıklığını engelliyor.
-Yeşil yapraklı sebzeler de aynı şekilde damar sertliğini engeller ve kolesterol seviyesini kontrol altında tutar. Semizotu, pazı, tere, roka, Akdeniz yeşillikleri, maydanoz, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzelere rengini veren klorofil pigmenti ödem sorunu da ortadan kaldırır.
-Avokado, kalp sağlığına faydalı olan potasyum ve aynı zaman da folik asit ve E,B vitaminleri açısından da zengindir.
-Kuru erik içinde barındığı lifler ve fitokimyasalar sayesinde kalbinizi korur. İçindeki potasyum tansiyonu kontrol altında tutmaya yardımcı olur.
-Son araştırmalar cevizin kalp sağlığı etkin bir besin olduğunu vurguluyor.
-İncir A, E, K vitaminleri açısından zengin ve antioksidan.
-Elma, demir, C vitamini, fosfor ve potasyum ve lif açısından zengin bir meyvedir. Damarların esnekliğini korumasını sağlıyor.
-Domates içinde barındırdığı beta karoten ve güçlü antioksidan etkisi ile vücudumuzu serbest radikallerden korur. Tansiyonu engeller ve kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olur.
Sağlıklı yaşamak için beslenme çok önemlidir aksi taktirde sağlık gider yerine pişmanlık gelir.

Yorumlar