Kemik erimesini önlemek için ne yapmalıyız?

Kemik erimesi yaş ilerledikce daha çok ortaya çıkar. Özellikle 40-50 yaştan sonra yaş ilerlediği için daha çok görülür kemikteki kalsiyum azalması sonucu osteoporoz yani kemik erimesi gastalığı ortaya çıkmaktadır vücut için yeterli kalsiyum alımına dikkat edilmelidir. Aşşağıda kemik erimesini önlemek için bazı öneriler bulunmaktadır bunlar sadece bilgilendirilmek amaçlıdır fakat en sağlıklı sonuçları her zaman doktorunuzdan öğrenmelisiniz.
Kemik erimesini önlemek

Kemik erimesini önlemenin yolları

Kemik erimesini önlemek için alkol ve sigara kullanımı terk edilmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri ve yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, fındık, badem ve kuru incir kalsiyum açısından zengin olduğu için tüketilmesi gerekir. Kalsiyum eksikliği kemik erimesine neden olduğu için kalsiyum alımına dikkat edin.
Aşırı tuz tüketmekten kaçınmak gerekir fazla tuz tüketimi kalsiyum kaybına neden olduğu için yemeklerimize tuz atarken aşırıya kaçmayalım günlük 6 gram tuz yeterlidir fazlası zararlıdır.
Çay ve kahve tiryakileri de dikkat etmeli günlük 3 bardaktan fazla zararlıdır nedenmi kafein kalsiyum emilimini azaltarak kemik kaybına yol açmaktadır bu yüzden günlük 3 bardağı aşmamak gerekir.
Kolalı içeceklerden de kaçınmak gerekiyor. Boyunuza göre normal kilonuzu koruyun fazla zayıf olmak östrojen seviyesinde de azalmaya neden olarak osteoporozu yani kemik erimesini tetikliyor. Kilonun fazlasıda zarar azıda normal ideal kilonuzu korumaya çalışın sağlıklı yaşamak için önemli.
Osteoporoz açısından risk grubunda yer alıyorsanız, D vitamini ile birlikte doktorunuza danışarak 1200–1500 mg/gün kalsiyum takviyesi yapmanız da uygun olacaktır. Doktorun önereceği tavsiyelere uymak önemlidir.

Yorumlar