Kemik Erimesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kemik erimesi ilerleyen dönemlerde kadınlar meydana gelen oldukça zor ve ağrılı geçen bir hastalık türüdür. Bu nedenle kemiklerinizin güçlü kalması ve mineral miktarının azalmaması için almanız gereken önlemler vardır. Bu önlemler şu şekildedir;
Kemik Erimesini Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?
Kayısı hem faydalı hem de yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir. Bu nedenle her gün mutlaka kayısı tüketerek kemiklerinizin daha güçlü olmasını sağlayın.

Vücutta yer alan D vitaminini her gün en az 15 dakika almanızda fayda vardır. Güneş ışınlarından faydalanabilirsiniz.

Günlük alışkanlık rutininiz olan çay ve kahve alışkanlıklarınızı bir tarafa bırakarak sürekli olarak tüketmemeniz gerekir.

Yeşil sebzeler kalsiyum açısından zengin besinlerdir. Brokoli, marul gibi yeşil sebzelerde bol miktarda kalsiyum bulunur. Bu sebzeleri tüketmeye özen gösterin.

Sigara ve alkol gibi zararlı olan maddeleri hayatınızdan çıkarın.

Haftada en az 2 kez istiridye karides gibi deniz ürünleri tüketin.

Kemik Erimesi Nedir? Nasıl Oluşur?

Kemik erimesi çoğunlukla kadınlarda görülen bir hastalık türüdür. Vücut zaman içerisinde çok fazla kemik kaybedip çok fazla kemik yaptığında veya her iki durumda da meydana gelen bir kemik hastalığıdır. Kemik erimesi kemiklerin zayıflayarak kırılma riskini artıran bir hastalıktır. Diğer adıyla Osteoporoz olarak bilinir. Kemik erimesi hastalığı genel olarak 50 yaş ve üzerinde ki kadınlarda sıklıkla görülür. Kemikle vücut içerisinde kollajen adı verilen bir proteinden oluşur.

Kemiklerin sert olmasının asıl sebebi ise kalsiyum ve fosfat mineralinden sağlar. Kemiklerde mineral eksikliği görüldüğü zaman kemik erimesi hastalığı ortaya çıkmaktadır. Genel olarak kadınlarda menopoz dönemlerinden sonra ortaya çıkmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise hormonların değişmesi ve kemik yapısının değişmesinden dolayıdır. Kemikler giderek güçsüzleşir ve hastalık ilerler.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi ilk başlarda herhangi bir belirti göstermez ve hastalık ilerledikten sonra belirtileri ortaya çıkar. Belirtileri şu şekildedir;

•    Boyunda, sırtta ve belde ağrı olması,
•    Boyun zamanla kısalması,
•    Kemik erimesi ilerledikçe duruş bozuklukları meydana çıkar ve kambur bir hal alır.
•    Kemikler daha hassas olur ve kırılma riski mevcuttur.
•    Kilo kaybı olması gibi belirtiler kemik erimesi hastalığına yol açabilir.

Yorumlar