Gündemden düşmeyen başkanlık sistemi nedir

Başkanlık sistemi kısaca nedir, bu sisteme geçen ülkelerin temel unsurları nelerdir ve günümüzde hangi ülkeler bu sistemle yönetilmektedir bu soruların cevapları yazımızda buyrun okuyun.
başkanlık sistemi nedir
Gündemden hiç düşmeyen başkanlık sistemi nedir hakkında kısaca bilgiler paylaşmaya çalışacağım. Ülkemizde çoğunluk halen başkanlık sisteminin ne olduğunu bilmiyor sadece ismini duymakta ve birde amerikanın bu sistemle yönetildiğini bilmekteler.

Ülkemizde de devamlı gündemde olan başkanlık sistemi bazı kesimler geçilmesi gerektiği yönündeyken bazı kesimlerinde karşı geldiğini görmekteyiz herkezin görüşüne saygı duyulması gerektiği düşünmekteyim çünkü herkez ülke menfaatini düşündüğü için kabul veya red ediyor.

Peki bu başkanlık sistemi nedir

Başkanlık sisteminin temel unsurları şunlardır;
A) Başkan, halk tarafından doğrudan ve dolaylı olarak belirli bir süre için seçilir. Bu süre hiçbir biçimde parlamento tarafından kısaltılamaz ve fesh edilemez.

B) Kuvvetler ayrılığı kesin bir biçimde uygulanır. Devlet organlarının eşgüdüm içinde aksamadan çalışması için fren ve denge sistemiyle organların yetki ve güç suistimali engellenir..

C) Hükümet üyeleri başkan tarafından seçilir ve azledilir. Başkan hükümet üyelerinin düşüncelerine uymak zorunda değildir. Hükümet üyeleri yasama organı içinden Başkan tarafından seçilebilir ancak seçildikten sonra yasama organı üyeliklerini sürdüremezler.

D) Devlet başkanı, hükümet başkanı ayrımı yoktur.

E) Başkan görevi ile ilgili işlerden dolayı sorumsuzdur.

Başkanlık sisteminin iyi işlemesi için gerekli olduğu ileri sürülen koşullar şunlardır:

A)Başkanın yasama organını feshetme yetkisi olmamalıdır.

B)Başkana yasaları veto edebilme hakkı tanınmalıdır. Başkanın vetosu da yasama organının özel çoğunluğu tarafından aşılabilmelidir. Örneğin 3/5 veya 2/3 gibi.

C) Başkan yasama organının üyesi olmamalıdır.  

Özellikleri
Yürütme organı tek kişiliktir.
Başkan halk tarafından seçilir.
Başkan yasamayı feshedemez.
Aynı kişi hem yasamada, hem yürütmede görev alamaz.
Başkan yasama işlerine karışamaz.
Yasama ve yürütme güçlerinin birbirinden sert olarak ayrıldığını ifade eden sistem olan başkanlık sisteminde yasama yürütmeyi, yürütme de yasamayı feshedemez.

Hangi ülkeler başkanlık sistemiyle yönetilmektedir

Afganistan, Amerika Birleşik Devletleri, Arjantin, Azerbaycan, Belarus, Bolivya, Brezilya, Dominik Cumhuriyeti, Endonezya, Ermenistan, Ekvator, El Salvador, Filipinler, Guatemala, Güney Kore, Haiti, Honduras, İran, Kazakistan, Kenya, Kıbrıs, Kolombiya, Kosta Rika, Liberya, Meksika, Nikaragua, Nijerya, Panama, Paraguay, Peru, Seyşeller, Sierra Leone, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Şili, Tanzanya, Türkmenistan, Uganda, Uruguay, Venezuela, Zambiya bu ülkeler başkanlık sistemiyle yönetilmektedir.

Başkanlık sistemine geçen ülkeler bu şekilde yönetilmektedir ülkemizde nasıl olur bilemem bize düşen hangisi ülkemiz adına hayırlıysa o olsun diye dua etmektir.

Yorumlar