ENDÜKSİYON BOBİNİ NEDİR? NE İŞE YARAR? GÖREVLERİ NELERDİR?

Endüksiyon bobini daha çok içten yanmalı motorlarda kullanılır. İçten yanmalı motorlar ise otomobiller tarafından tercih edilen bir motor türüdür. Yakıtı benzin, LPG veya mazot olan motorlar içten yanmalı motor olarak bilinmektedir.
ENDÜKSİYON BOBİNİ NEDİR? NE İŞE YARAR? GÖREVLERİ NELERDİR?
Endüksiyon bobinini güç arttırıcı olarak nitelendirebiliriz. 12 voltluk bir akımı binlerce volta çıkarmayı amaçlayan araçlardaki ateşleme sistemine ait bir elemandır. Ülkemizde gerçekleştirilen ehliyet sınavlarını incelediğimizde endüksiyon bobininin ne işe yaradığının sorulduğunu görmek mümkündür.

Endüksiyon bobinini tam olarak açıklayacak olursak 12 voltluk bir akımı yaklaşık olarak 15 ile 25 bin arasında bir volta çıkarmaya yarayan bir araçtır. Endüksiyon bobini ateşleme bobini olarak bilinmektedir.

Endüksiyon Bobini Özellikleri Nelerdir?

Endüksiyon bobin dış etkenlerden korumak için planlanan bir kutu içerisinde bulunur. Şiddetli ısıdan endüksiyon bobininin zarar görmemesi için primer sargı dışarıdan sarılmıştır. Kutunun içerisinde manyetik alan çok fazladır. Bu nedenle kutunun içerisinde bulunan diğer sargı türlerine göre daha ince sarılan sargıların dış etkilerden daha az etkilenme sebebi ile sekonder sargı iç kısma sarılmıştır.

İki sargı birbirine temas etmemesi için yalıtılmış vaziyettedir. Sargıların arasında yer alan demir çekirdek yapısı bobinin iç yapısında yer alan manyetik alanı güçlendirme özelliğine sahiptir. Bobinin yapısını basit bir hale getirmek için çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Bobini basitleştirmek amacı ile sekonder sargının bir ucu primer sargı ile birleştirilmiştir. Diğer ucu sekonder terminale bağlanmıştır. Sargıların soğumasının arttırılması düşünüldüğünden dolayı endüksiyon bobini yalıtkanla kaplanmıştır.

Endüksiyon Bobininin Çalışması Nasıl Gerçekleşir?

Otomobillerde bulunan akü akımı anahtarın açılması ile birlikte bobinin iç kısmında bulunan birinci devre sargıları olarak isimlendirilen bölgeden geçer. Bobin birinci derece sargıları olarak nitelendirilen bölgenin eksi ucundan distribütör girişine gelen akım, platinler üzerinden bulunduğu devreyi tamamlar.

Nüve içerisinde bulunan düşük voltaj zamanla yükselir. Başlangıçta hiçbir şekilde akım bulunmayan sargılardan akım geçmeye başlar. Bu sargılardan akım geçtiğinde bir manyetik alan oluşur. Bu sayede 12 V olan bir akımı binlerce volta çıkarmak mümkündür. Endüksiyon bobinleri daha çok içten yanmalı motorlarda kullanılan bir bobin türüdür. Yakıtı benzin, LPG veya mazot olan motorlar içten yanmalı motor olarak bilinmekte olup, endüksiyon bobinini güç arttırıcı olarak nitelendirilmektedir.

Yorumlar