Endüksiyon bobini nedir, ne işe yarar

Endüksiyon bobini içten yanmalı motorlarda kullanılır. İçten yanmalı motorlar sık olarak otomobillerde kullanılır.  Yakıtı benzin, lpg ve mazotla çalışan motorlara yakıt içten yandığı için içten yanmalı denmektedir.
Endüksiyon bobini nedir
Konuyu fazla açmak istemiyorum kısa ve öz anlatmış oluruz. Konumuz endüksiyon bobini olduğu için içten yanmalı motorlar hakkında ayrı yazı hazırlayacağım.
Bir deyişle güç arttırıcı diye biliriz 12 voltluk akımı binlerce voltta çıkarmaya yarayan araçlardaki ateşleme sistemine ait elamandır. Ehliyet sınav sorularında endüksiyon bobini ne işe yarar, neyin elamanı gibi sorular çıkar belki karşılaşmışsınızdır.

Kısaca tanımı şudur; Aldığı 12 voltluk doğru akımı 15-25 bin volta yükselten elemandır. Karbon bazlı yakıt kullanan motorlarda silindir içinde sıkıştırılan hava ve yakıt karışımının ateşleyerek itme gücü oluşması için kullanılır.
Kısaca endüksiyon bobini nedir, ne işe yarar bahsetmiş olduk umarım işinize yaramıştır. Ailemde otomobil tamircisi çok olduğu için bazı bilgileride öğrenmemek mümkün değil.

Hiç yorum yok