El ve ayak uyuşması neden olur

Uzun süre bir yere oturduğumuzda bacakta veya yere devamlı sabit kalan bölgemiz uyuşur. Özellikle ayaklarımızın üstüne oturduğumuzda bacak uyuşması ve karıncalanma ortaya çıkar. Ayağa kalktığımızda bacak karıncalanmaya başlar ve yürüdükce herşey normale dönmeye başlar. Yatarken sağ veya sol tarafımız sabit kaldığında da kol uyuşması ortaya çıkar. Gece aniden uyanırsınız kolunuzu hissetmezsiniz. Bunlar herkezin başına gelen sinir sıkışması sonucu ortaya çıkan uyuşmalardır.

El, ayak uyuşması ve karıncalanması örneğin ayağımızın üstüne uzun süre oturunca sinir sıkışması sonrası his kaybı ortaya çıkar. Başka bir neden de her hangi bir sağlık problemi olabilir kesinlikle tedavi edilmesi gereken durumdur bunu da ancak doktorunuz yapabilir.

El ve ayak uyuşması
Sinir sıkışması ve his kaybı
Uzun süre ayağınızın üzerine oturduktan sonra ayağa kalkmak istediğinizde ayağınızın tamamen hissizleştiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni oturma pozisyonunuzun bacak, bilek veya ayaktaki sinirleri sıkıştırmasıdır. Ayağa kalkınca zamanla herşey normale dönmektedir.
Yazıma açıklık getireyim bahsettiğim bu konu sadece vücudun belli bölgelerinin sabit uzun süre yere taması sonucu ortaya çıkan uyuşma ve karıncalanma neden olur konumuz bu sorunla alakalı.
Bazı sağlık sorunlarıda uyuşmalara neden olabilir. Normal ayakta veya hareketli haldeyken her hangi bir organınızda uyuşmalar görülüyorsa yapacağınız tek şey doktora gidip sorunun nerden kaynaklandığını öğrenip tedavisine başlanmasıdır.

Hiç yorum yok