Boyun ağrısı neden olur ve nasıl geçer

Uzun süre masa başında çalışan ve sabit hareketsiz duran kişilerde sık görülen boyun ağrısı ciddi alınmazsa boyun fıtığına kadar ilerleye bilir. Bir çok insanda boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı yüzünden ağrılar çekmektedir. Basit boyun ağrıları zamanında tedavi edilmediğinde sonucu daha ağır hastalıklara neden olmaktadır.
Boyun ağrısı neden olur

Boyun ağrısı nedenleri nelerdir

Bir çok neden boyun ağrılarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sinir sıkışması ve sinirlerin üzerindeki baskılar boyun ağrısına yol açabilir.
Boyun bölgesine alınan darbe hasara yol açabilir. Darbedeb kaynaklanan hasar sonucu ağrılar baş gösterebilir ağrıların şiddeti darbenin oluşturduğu hasara göre değişkenlik gösterebilir. Bu durumlarda mutlaka doktora gidilmelidir.
Duruş bozuklukları gün boyu hareketsizlik boyun ağrısına naden olabilir. Özellikle masa başı çalışanlarında sık görüldüğü için kendilerine dikkat etmelidirler. Gün içinde belli aralıklarla boyun eğzersi yaparak rahatlaya bilirsiniz. Aşırı stres bir çok hastalığa neden olduğu gibi boyun ağrısınada neden olmaktadır. Stresden mümkün oldukca uzak durmak gerekir kalp sağlığınıda bozabilir.
Boyun ağrılarının başlıca nedenlerini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık biraz da boyun ağrısını geçirmenin yolları nelermiş bundan bahsedelim. Şunu unutmayalım bu bilgiler sadece bilgi amaçlıdır. Ağrılarınız için kesin teşhis ve tedavisi için mutlaka doktora gitmelisiniz.

Boyun ağrısı nasıl geçer

Otururken dik oturmaya ve ayaktayken dik durmaya özen gösteriniz.
Yattığınız yer yumşak olmaması gerekir yumuşak yatak ağrılara neden olabilir. Sert yatak tercih ediniz.
Gelelim yastık tercihimize yüksek yastık boyun ağrısına neden olabilir daha çok alçak yada yastık kullanmamak gerekir.
Yatağa uzandığınızda başınız fazla yüksekte olmaması gerekir ince yastık tercih edebilirsiniz.
Evinizde yapabileceğiniz bir yöntemde boyun ağrısına iyi gelir. Sıcak suya havluyu batıralım havluyu boyun bölgesine saralım. Sıcak suyla ısladığımız havlu kasları gevşetecektir ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.
Daha başka yöntemleride deneye bilirsiniz  fakat ben bu yöntemlerden yana değilim boyun bölgesi önemli olduğu için kesinlikle doktor tedavisini önermekteyim.

Hiç yorum yok