BOYUN AĞRISI NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Birçoğumuzun ortak şikayetlerimizden birisi olan boyun ağrısı; boynun sinirleri kasları, kemik ile kemikler arasındaki diskler olmak üzere herhangi birinde meydana gelen rahatsızlıklardır.
BOYUN AĞRISI NEDEN OLUR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?
Boyun ağrısında yan tarafa çevirirken ağrı hissedilir ve zorla hareket edilir. Ağrı  sinirleri içerdiğinde ise çoğunlukla karıncalanma uyuşma ile kollarda ya da ellerde güçsüzlük ve zayıflık görülebilir. 

Çoğu zaman boyun ağrısı ya da tutulma nedeni ile kişinin hareket kabiliyeti kısıtlanabildiği gibi en basit işleri bile yapmak kişiye büyük sıkıntı yaratır.  Eller ve kollara etki etmekle kalmayıp, sırt bölgesini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Boyun Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrısına neden olan en yaygın belirti kas gerilim ve gerilmelerdir. Günlük aktivitelerden meydana geldiği gibi hastalıklara bağlı olarak da boyun ağrıları görülebilmektedir.

Örneğin: masanın başında saatlerce oturmak, televizyon seyrederken boyna zarar verecek pozisyonda oturmak uyku pozisyonunu iyi ayarlamama, spor ya da egzersiz yaparken boyna hasar verici bükme ya da boyunu sağa sola çevirme hareketleri gibi günlük aktiviteler ile kas gerginliği, arterit, sinir sıkışması, ani yaralanma, menenjit, grip enfeksiyonları, fibromiyalji, boyunda dar kanal, eğri boyun tümör,  refere ağrı gibi bazı hastalıklar boyun ağrısına neden olmaktadır.

Boyun ağrısı çok nadir olsa da ciddi sorunların belirtisi arasında da yer alabilir. Boyun ağrısına el ya da kollarda güçsüzlük ve zayıflık eşlik e diyorsa ve omuz ile sırta doğru ilerlemeye başladıysa hemen bir uzman doktora muayene olmanızda fayda vardır.

Boyun Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun ağrısının tedavi yöntemleri aslında ağrıya neden olan edene bağlı olarak değişir.   Fakat genel olarak tıbbı boyun ağrısı tedavi yöntemleri arasında sıcak ve soğuk uygulamalar, tıbbı aparatlar olmak şartı ile boyun çekme işlem, dinlenme, tropikal ağrı kesici ilaçlar, anestetik kremler, kas gevşeticiler, fizik tedavi ve cerrahi işlemler ile analjezik tedavisi gibi yöntemlere boyun ağrısı tedavi edilebilmektedir.

Jakuzi terapiler, boyun egzersizleri ve boyun yastıkları de eve boyun tedavisi için başvurulan yöntemledir Kronik boyun ağrılarının hafifletilmesi İçinde akupunktur tedavisi uygulanmaktadır.

Yorumlar