Biberiye çayı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Beyni dinlendirmek için uzmanlar biberiye çayı öneriyor. Uzmanlar biberiyenin beyne ve kalbe giden kanı arttırarak başta hafıza ve damar tıkanıklığına iyi geldiğini belirtiyor.

Başlıca faydaları

Biberiye çayının vücudumuza bir çok faydası vardır bunlardan başta gelenleri bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kan dolaşımını hızlandırması, iltihabı önlemesi ve astım belirtilerini hafifletmesi dir.

Uzmanlar beyni dinlendirdiğini söylemekte ayrıca günde 2 bardak biberiye çayı hazımsızlık veya kabızlığa kısa sürede iyi geldiğini belirtmekteler.

Peki biberiye çayı nasıl yapılır?

1 çay kaşığı kurutulmuş biberiye yaprağını bir fincan suya atıp kaynatmanız yeterli. Daha iyi demlenmesi için 10 dakika kadar kaynattıktan sonra ateşin üzerinden alın ve demliğin kapağı kapalı halde 10 dakika kadar bekletin.

Tatlandırmak için organik bal kullanabilirsiniz. Günde 2 bardak biberiye çayı hazımsızlık veya kabızlığa kısa sürede çözüm olacaktır.

Kimlerin biberiye tüketmesi sakıncalıdır

Biberiye alerjiye neden olan bitkiler arasında yer almamaktadır ancak gebelik ve emzirme gibi hassas dönemlerde kullanılmadan önce bir doktora başvurulması gerekir.

Kolit, mide ülseri gibi kanamalı hastalıkları bulunanların ve yüksek tansiyonu olanların biberiye çayı içmemesi gerekir.  Mutlaka zararı olup olmadığını doktorunuza başvurunuz bana birşey olmaz mantığıyla haraket etmeyiniz.

Yorumlar