Sigara (Nikotin) İsteğini Azaltan Yiyecekler

Sigara, insan sağlığına zararlı olan birçok maddeyi içerisinde barındırmaktadır. Fakat buna rağmen sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başlayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Oysaki beslenme alışkanlığında yapılabilecek bazı değişiklikler ile hem sigara ile psikolojik bağlılık son bulmakta, hem de vücut toksinlerden arınmaktadır.
Sigara (Nikotin) İsteğini Azaltan Yiyecekler
Sigara nikotin bağımlılığı yaptığından sigara bırakma sürecinde bu nikotin isteği bastırabilecek olan, antioksidan yönünden zengin yiyecekler tercih edilmelidir.

Sigara İsteğini Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Yulaf ezmesi: 20 gün boyunca her gün günde 2 yemek kaşığı sıcak suda bekletilmiş yulaf ezmesi tüketmek, nikotin isteğinin azalmasını sağlamaktadır.

Portakal: 20 gün boyunca her gün yarım portakal tüketmek, 20 gün sonunda nikotin isteğini %80’e yakın bir oranda azaltmaktadır.

Ispanak, kinoa, esmer pirinç, badem: Düzenli olarak her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve tam tahıl kaynağı bir besin tüketmek sigara içme isteğini bastırmaktadır.

Patlıcan: Nikotin yönünden zengin olan yiyeceklerin başında patlıcan gelmektedir. 1 gr patlıcan tam olarak 1000 ng nikotin içermektedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenler, patlıcandan nikotin ihtiyacını karşılayarak sigaradan uzak durabilirler.

Domates: Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığından dolayı sigarayı bırakanlara ilk 20 gün 1 çay bardağı domates suyu içmeleri önerilmektedir. Böylece bağımlılık azalırken aynı zamanda da domatesin içerdiği likopen sayesinde antioksidan etkisinden yararlanılmaktadır.

Yeşil Domates: Çoğu yerde bulunmasa da nikotin yönünden oldukça zengin olan yeşil domates, vücudun nikotin ihtiyacını fazlasıyla vermektedir.

Biber: Kırmızı ya da yeşil fark etmeksizin 100 gram biberin içerisinde 7.7 - 9.2 ng arasında nikotin bulunmaktadır.

Patates: Hemen her evde bulunan patates, içinde barındırdığı nikotinle kişinin sigara isteğini azaltmaya yardımcı oluyor. Patates püresinde açığa çıkan nikotin daha fazla olduğundan püre halinde yediğinde daha faydalı olmaktadır.

Karnabahar: Yeşil domates ve patlıcan kadar olmasa da karnabahar, bir gramında 16.8 ng nikotin içermektedir.

Muz: Hem sigarayı bırakmada hem de sigaranın verdiği zararlı etkileri yok etmede B vitamini ve potasyum içeriği ile yardımcı olmaktadır.

Elma: 2007‘de yapılan bir çalışmada; düzenli elma tüketiminin akciğer fonksiyonlarını iyileştirdiği sonucuna varılmıştır.

Yorumlar