Sigara (nikotin) isteğini azaltan yiyecekler

Bıkmadan sigarayı bırakmanın yollarını aramalasınız neden sağlığınız herşeyden önemlidir varken kıymetini biliniz.

Sigara içiyorum fakat bir türlü bırakamıyorum diyenler çevrenizde vardır. Benim çevremde var bazende günde 2-3 paket sigara içen adamlar bakmışsınızki birden bırakıvermiş sigarayı bırakmak aslında irade meselesidir. Herkezde bu irade yoktur çünkü her insan farklı yaratılmıştır herkezin huyu bir olmaz olsaydı yaşam olmazdı. Bazı besinler sigarayı zamanla bırakmanıza yardımcı olur.
Sigara (nikotin) isteğini azaltan
Sigara içen kişilerde vücut belirli aralıklarla nikotin ister nikotin ihtiyacını gidermek için sigara içer rahatlar bu nikotin isteğini azaltmak için bazı besinler yani yiyecekler düzenli olarak yendiğinde zamanla sigara içme isteğide azalacak azalmadan sonra iradenize sahip olursanız sigaradan kurtulmuş olacaksınız.

Bu besinler sigara isteğini azaltıyor

Yulaf ezmesi
20 gün boyunca her gün günde 2 yemek kaşığı sıcak suda bekletilmiş yulaf tüketmek, nikotin isteğinin azalmasını sağlıyor.
Keçiboynuzu
Özellikle sigara içenler için keçiboynuzu çok faydalıdır. 5 adet keçiboynuzu 1 litre suda kaynatılır ve aç karnına içilirse sigaranın verdiği zararı düzeltmeye yardımcı olur.
Portakal
20 gün boyunca her gün yarım portakal tüketmek veya 1 ayda 20 gün sonunda nikotin isteğini %79 azaltıyor.
Ispanak, kinoa, badem, esmer pirinç: Her gün koyu yeşil yapraklı sebze ve tam tahıl kaynağı bir besin tüketmek sigara içme isteğini bastırıyor.
Domates
Domates suyu ve sigara beyinde aynı bölgeyi uyardığı için sigarayı bırakanlara ilk 20 gün 1 çay bardağı domates suyu öneriliyor. Böylece hem bağımlılık azalırken hem de domatesin içerdiği likopen sayesinde antioksidan etkisinden yararlanılıyor.
Muz
Hem sigarayı bırakmada hem de sigaranın yarattığı zararlı etkileri yok etmede B vitamini ve potasyum içeriği ile yardımcı olur.
Bu yiyecekler sayesinde nikotin isteğiniz azalacaktır. Hem paranız cebinizde kalacak hemde sağlığınız bozulmayacak bu devirde sağlığı pek düşünen yok tabi öncelik para çok nadir kişiler sağlığına önem vermektedirler yanlışsam söyleyin dostlar.

Yorumlar