Sağlıklı Şekilde Hızlı Kilo Vermenin Yolları

Hayat, sürekli olarak hareket etmeyi gerektiren yaşamsal bir döngüdür. Bu döngüsel hareketler bütünü ise sürekli olarak zinde ve enerjik olmayı mecbur kılar. İnsan vücudu, gün içerisindeki faaliyetleri için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan enerji miktarı ise “kalori” ile ölçülür ve besinler yoluyla sağlanır.
Sağlıklı Şekilde Hızlı Kilo Vermenin Yolları
Ancak bazı durumlarda ihtiyaç duyulan enerji miktarı ile alınan besinlerin kalori değeri arasında farklar oluşur. Harcanan enerji, alınan kaloriden büyükse kilo kaybı, tam tersi durumda ise halk arasında şişmanlık olarak da bilinen obeziteye yol açmaktadır. Obezite tek başına hayat kalitesini olumsuz etkilediği gibi diğer ciddi hastalıklara da yol açmaktadır. Bunun önlenmesi adına kilo kontrolü ve varsa fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

Fazla Kilolardan Kurtulma Yolları

Fazla kilo kavramı kişinin boy ve vücut oranının üzerindeki kiloyu ifade eder. Her insanın vücut yapısı değişiklik gösterdiğinden, bir kişinin fazla kilolu olup olmadığı vücut kitle indeksi ile ölçülür.

Bu ölçümde kilonun fazla olduğu ortaya çıktığında mutlaka doktor ile görüşülmelidir. Bu durum, fazla kiloya neden olan bir hastalığın olup olmadığını öğrenmek veya spor yapmaya engel başka bir problemin araştırılması açısından son derece önemlidir. Doktordan diyet ve spor yapmaya elverişli olduğu bilgisi alındıktan sonra yapılması gerekenler şunlardır.

•         Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi
•         Besinlerin kalori değerleri bilinerek tüketilmesi
•         Başta kardiyo egzersizleri olmak üzere vücut tipine uygun egzersizler yapılması
•         Gün içerisinde daha fazla hareket edilmesi
•         Yemeğin ardından uyumamak

Kilo Vermenin Faydaları

Fazla kilolar insan hayatını oldukça zorlaştıran durumlardır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en önemli faydalarından biri daha rahat hareket edebilmektir. Ayrıca dış görünüme de oldukça olumlu etkisi bulunur. Bunun dışında fazla kilolardan kurtulmak, ona eşlik edecek rahatsızlıkları da önlemiş olmaktadır.

Fazla kilolardan kurtulmanın, bedensel olduğu kadar zihinsel faydaları da mevcuttur. Bunlar; suçluluk ve özgüven kaynaklı depresyondan korunmak ve kilo vermenin getirdiği özsaygı ve özgüvendir. Ayrıca sağlıklı bir kilo verme; bir zorluğun üstesinden gelme konusunda kişiyi motive ederek, hayata karşı duruşunu güçlendirecektir.

Yorumlar