Prostat kanseri en çok kimlerde görülür?

Nedeni tam olarak bilinmeyen prostat kanseri özellikle 50 yaş üzeri erkeklerde ortaya çıkmaktadır. Bazı bilim adamları yağlı yiyeceklerin çok tüketilmesinden kaynaklandığını belirtmekte. Çevrenizden de duymuşsunuzdur ayakta idrar yapımının prostat kanseri riskini arttırdığı bunlar kesin olarak bilimsel kanıtlanmış veriler değildir. En büyük belirtisi idrar yapamama güçlüğüdür idrar yaparken zorlanma başlıca belirtisi olduğu için bu sorunu yaşıyorsanız kesinlikle geç kalmadan doktora gidiniz.

Prostat kanseri nedir

Prostat bezinin genişleyip, büyümesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Belirtileri

Hastanın karın bölgesinin alt kısımlarında ve bacak aralarında ağrı vardır. Bazen sırtta ve kollarda da ağrı hissedilir. İdrar yaperken zorlanma hatta yapamama gibi belirtileri vardır.

Doktor tedavisi mutlaka gereklidir ailenizde prostat kanserine yakalanmış kişi veya kişiler varsa sizde vakit kaybetmeden doktora gidip muayene olmalısınız. İhmal edilmemesi gereken ciddi hastalıklardan bir tanesidir. Erkeklerde sık görülen kanser hatalığıdır ailede birisinde varsa mutlaka başkalarında da görülebilir en ufak belirtide doktora gidilmesi gerekir.

Hiç yorum yok