ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR? ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?

Öksürük, soğuk algınlığı, mikrop gibi birçok etkene karşı boğazlarımızın verdiği tepki olarak tanımlanabilir. Ciğerlere oldukça fazla zarar veren öksürük insanların yaşam kalitesini düşürecek seviyede sorunlara yol açar. Örneğin sürekli sessiz bir ortamda çalışan bireylerin öksürmek zorunda kalanlar hem dikkat dağınıklığına hem de beraberinde huzursuz hissetmelerine sebep olur.
ÖKSÜRÜK NEDEN OLUR? ÖKSÜRÜK NASIL GEÇER?
Kış aylarının kapıya dayandığı bu soğuk günlerde öksürük ile karşı karşıya kalmak her yaş grubu birey için kaçınılmaz bir durumdur. Öksürük problemi yaşayan bireylerin bu sorunu doktora gidip bazı ilaç tedavileri ile halledebilecekleri gibi evde kendilerinin uygulayacağı doğal yöntemlerle de yok etmeleri mümkündür.

Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Öksürük solunum sistemimize ulaşmaya çalışan zararlı ve yabancı maddeleri tutan bir solunum sitemi reaksiyonu olan öksürüğün oluşmasının birçok sebebi bulunur. Soğuk algınlığı ve mikrop ile bulana solunum yolu hastalıkları nezle grip, farenjit gibi hastalıklardan kaynaklı, astım bronşit gibi birçok sebepten kaynaklanabilir.

Kronik hastalıklar olan kulak problemi gibi hastalıklar da öksürüğü tetikleyen nedenlerdir. Ayrıca çevresel faktörler olarak sayılabilecek sigara tüketimi, fazla dumana, toza maruz kalmak da öksürüğe neden olur. Bütün bu faktörlerin yanı sıra bazen öksürmek psikolojik bir tepki de olabilmektedir. Öksürüğün tehlike boyutuna kara verebilmek için öksürük şekli, süresi önemlidir. Bazı öksürük çeşitleri kısa süreli olabilmekte bazıları ise uzun zaman geçmemektedir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir

Öksürmek başlı başına bir sorun olduğu için doktora başvurmanın yanı sıra kişilerin evde kendi doğal yöntemleri ile de baş edebilecekleri bir sorundur. Ilık bir şeyler tüketmek, ballı zencefilli süt tüketmek, ıhlamur içmek öksürüğe iyi gelen basit ve etkili yöntemler arasında yer alır.
Bitki çayları bir çok şeye olduğu gibi öksürüğe de iyi gelen çaylardır. Ayvaz Çayı, Ihlamur, Papatya Çayı, Zencefil Limon Çayı, Kuşburnu Çayı bunlardan bazılarıdır. Bu çayların ılık tüketimi boğazların yumuşamasını sağlar.

Bal, zencefil ve ayvanın limon ile sıcak suya karıştırılarak kaynatılıp demlenip tüketilmesi boğazları yumuşatır ve öksürüğe iyi gelir. Bal birçok soruna olduğu gibi öksürüğe de iyi geldiği için bitki çaylarına da ilave edilip süzülerek tüketilebilir.  Bu karışımlar öksürüğün  hafiflemesine bir kaç kez tekrarlanıp tüketildiğinde ise tamamen ortadan yok olmasına etki eder.

Yorumlar