NEZLE NEDEN OLUR? NEZLEDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

Halk arasında soğuk algınlığı olarak da bilinmektedir ve grip hastalığına oranla daha düşük seviyede seyreden bir hastalık olup etkileri gribe göre daha azdır. Nezle hastalığının bulaşma riski vardır.
NEZLE NEDEN OLUR? NEZLEDEN KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?
Ortak kullanılan her türlü eşyadan hasta kişiden sağlam kişiye bulaşabilmektedir. Nezle hastalığının en önemli nedenlerinden biri vücut direncinin düşük olmasıdır. Özellikle bahar ve kış aylarında sık sık nezle sorunu yaşanmaktadır. Çocuklarda görülme oranı daha yüksektir. Çünkü çocukların bağışıklık sistemi yetişkin bireylere oranla daha düşüktür.

Nezle Belirtileri Nelerdir?

•    Çok yüksek olmamakla birlikte normal seviyenin üzerinde vücut ısısının olması,
•    Boğaz iltihabı ve boğaz ağrısı,
•    Burunda tıkanma ve akıntı,
•    Vücutta ağrı, kas yorgunluğu,
•    Gözlerde sulanma ve yanma,
•    Hapşırma ve kuru öksürük gibi durumları nezle belirtilerindendir.

Hastalığın atlatılma süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerde daha kısa sürede iyileşme görülmektedir. Çocuk ve yaşlılarda da bağışıklık sistemi daha düşük olduğundan daha uzun sürede iyileşme gösterebilmektedir. Bunlar dışında bazı kronik hastalığı olan kişilerde de daha uzun sürede iyileşme gösterebilmektedir. Kış aylarında özellikle bol - bol C vitamini tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler alınmalıdır.

Nezle Nedeni, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Burun içerisindeki tüylerin dışardan gelen mikropları koruyamaması sonucu üst solunum yollarında enfeksiyon oluşmaktadır. Bu enfeksiyona bağlı burun ve boğazda iltihap oluşmaktadır. Bunun sonucunda da nezle sorunu meydana gelmektedir.

Nezle sorununda en önemli unsur vücudun su kaybetmesine engel olmaktır. Vücudun su kaybetmesi bağışıklık sistemini daha da düşürmektedir. Bu nedenle bol bol su tüketilmelidir. Mevsimin sebze ve meyveleri dengeli olarak tüketilmelidir. Sürekli oturduğunuz alanın mutlaka havalandırılması içerideki oksijenin değişmesi gerekmektedir.

Sıcak sıvılarda alınabilir. Ama kafein içeren ürünlerin tüketimi yapılmamalıdır. Portakal suyu, sıcak su içine limon katılarak bunlar bol bol tüketilebilir.

Nezle çocuklara görülmesi ve ateş gibi sorunlar yaratması durumunda mutlaka doktor kontrolünde tedavi uygulanması gerekmektedir. Çocuklarda kesinlikle doktora başvurulmadan herhangi bir ilaç verilmemelidir. Özellikle ateşli ise ilaç verilmeden doktora gidilmelidir. Çocuklarda yüksek ateş havale gibi kalıcı sorunlara sebep olabilmektedir. Doktor tarafından verilen reçete düzenli kullanılmalı ve ek olarak da C vitamini bol olan besinler verilmelidir.

Yorumlar