Nezle nedir, neden olur

Nezle, grip hastalığının hafifi diye biliriz burun akıntısı, hapşırma en belirgin belirtileridir. Genelde soğuk havalarda ortaya çıkar bulaşıcı olduğu için hapşırma esnasında kişilere bulaşması daha kolaydır.
Nezle nedir
Nezleye yakalanmış kişi kalabalık ortamlardan ve tokalaşma gibi yakın temastan uzak durmalı sadece hasta olan kişi değil hastalığa yakalanmamak için nezle salgını olduğu zamanlarda kalabalık ortamlardan uzak durulmalı.

Nezle neden olur, nasıl bulaşır ve belirtileri nelerdir

Burun içindeki ince zarın, üst solunum yollarının virütik iltihaplanmasıdır. Hastada burun akıntısı, hapşırma, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük bazen de ateş görülür. 1-15 gün devam eder. İyi tedavi edilmezse müzminleşir. Tedavinin ilk şartı istirahat etmek ve kalabalık yerlerden uzak kalmaktır.
Bulaşıcı olduğu için çevrenizde nezleye yakalanmış kişi veya kişilerden uzak durun yakın temastan kaçının hapşırma esnasında bakteriler havaya karıştığı için havayla beraber bulaşması daha kolaydır hapşıran kişi ağzını kapamalıdır.
Nezle olduğunuzu fark ettiğinide doktora muayene olun ilaçlarla ve yatak istirahti iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Tedavi edilmezse zamanla ağırlaşabilir grip hastalığına yakalanmanıza neden olabilir.

Hiç yorum yok