NEFES DARLIĞI NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ VE KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?

İnsanoğlu doğduğu andan itibaren nefes alıp vermeye başlar. Nefes alıp vermek her insanın farkına bile varmadan sürekli olarak uykuda dahi yaptığı tek işlemdir.
NEFES DARLIĞI NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ VE KORUNMANIN YOLLARI NELERDİR?
Nefesinizin kısacık bir an bile durması iyileşmesi mümkün olmayan hastalıklara ve hatta ölüme yol açmaktadır. Nefes alıp vermek yaşadığımızın kanıtıdır. Fakat bazen nefes almak da güçlük çekeriz. Bu durum çok ciddi derecede hayatımızı etkiler. Nefes alıp vermede güçlük çekme rahat nefes alamama olayına nefes darlığı denilmektedir. Nefes darlığı çeken kişiler günlük hayat da çok sıkıntı çekmektedirler.

Yaşam kaliteleri düşmekte kimi zaman sıradan hareketleri bile kısıtlanmaktadır. Tıbbi dilde nefes alıp vermede güçlük çekme rahat nefes alamama olayına dispne denir. Nefes daralması ne zaman ve ne şekilde meydana gelirse gelsin büyük sıkıntılar yaratıp korkutucu bir hal alabilir.

Nefes Darlığının Nedenleri

Obezite
Kalp Yetmezliği
Astım
Boranşit
Panik Atak
Zatüre
Tüberküloz
Boğulma
Üst Solunum Yolları Tıkanıklığı
Akciğer Kanseri
Anemi

Nefes Darlığının Belirtileri

Nefes darlığı hastalığı; nefes nefese kalma, boğulma, tıkanma, hava alamama, derin nefes alamama, öksürük ile birlikte boğulma hissi yoğun hareket halindeyken tıkanma hissi ile kendini belli eden bir hastalıktır.

Nefes Darlığından Korunmanın Yolları

Nefes darlığından korunmanın yolu sağlınıza çok dikkat etmekten geçer. En başta yapılması gereken kesinlikle sigara içmemektir. Kalp sağlınızı korumalısınız. Panik ve kaygıdan uzak bir yaşam sürülmelidir. Zehirli kötü havada çok vakit geçirilmemeli ve temiz oksijeni bol hava tercih edilmelidir. Düzenli sağlıklı beslenilmeli kilo almamaya özen gösterilmelidir.

Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Nefes darlığından şikayeti olan hastalar en kısa zamanda Göğüs Hastalıkları ile ilgili bir uzmana gözükmelidir. Doktorun gerekli tetkikleri yapıp hastalığın seviyesi ile ilgili bir sonuca varılmalı ve buna uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

 Nefes Darlığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kuru İncir, Bal, Pekmez, Dere Otu, Maydanoz, Meyan Kökü, Fesleğen, Nane, Limon, Zerdeçal, Rezene bitkileri nefes darlığına iyi gelmektedir. Doğal yöntemler ile tedavi tercih edecek olursanız bu bitkiler ile tedavi edilebilir. Tabiî ki ilk olarak doktorunuza başvurmanız şarttır. Kendi kendinize teşhis koymak kesinlikle doğru olmayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar