HIÇKIRIK CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR!

Hıçkırık diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasıyla ortaya çıkan bir sesle gerçekleşen olaydır. Bu kasılmalar dakikada 30 kereye kadar tekrarlanabilmektedir.
HIÇKIRIK CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR!
Hıçkırık çoğu zaman zararsız görünse de aslında dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bebeklerde bile görülebilen bu durum sinir sistemi ya da mide rahatsızlıkları ihtimallerini kapsamaktadır. Hıçkırıklar bazen kişinin yemek yemesinden, uykusuna hatta konuşmasına kadar etkili olur.

Menenjit, beyin kanaması, beyin tümörü gibi sinir sistemini etkileyici hastalıkların bir belirtisi de olabilir. Özellikle reflü hastalarında hıçkırık çok fazla yaşanır. Adeta hıçkırık nöbetine tutulur.

Hıçkırık İçin Öneriler

Hıçkırık kesilmesi için genelde soluk tutulması yaşanarak diyaframın normal soluk alma ritmine dönmesi sağlanarak, buzlu su, limonlu su içerek, karanfil çiğnemek, yemek yerken acele davranmamak, yavaş konuşmak, aç karnına sigara içmemek, aşırı gülmek hıçkırık kesilmesi için engelleyici faktörlerdir.

Hıçkırıklar için sakinleştirici, kas gevşetici gibi ilaçların da etkili olduğunu düşünen bazı hekimler bu şekilde de hastaya çözüm üretme yanlısıdırlar. Hıçkırık ikiye ayrılır: Basit hıçkırıklar ve inatçı hıçkırıklar. Basit olanlar genelde beslenme ve psikolojik etkilerle gerçekleşir.

Özellikle gazlı içecekleri çok fazla tüketenlerde hıçkırık tetiklenmektedir. Bunun geçmesi için basit uygulamalar vardır. Ancak inatçı hıçkırıklar böbrek hastalıklarına, diyabete, kalp yetmezliklerine ve rahatsızlıklarının habercisidir. Bu tipler genelde 2 saatten fazla sürer kesinlikle hekime danışılmalıdır.

Hıçkırık Hastalığın Habercisi midir?

Karaciğer tümörleri, bağırsak tıkanıkları, mide kanseri gibi hastalıklarda inatçı hıçkırık tipleri hâkimdir. Bu operasyonlar sonrasında hıçkırık ortaya çıkar. Zatürree ya da akciğerlerde su toplanması gibi durumlarda hıçkırık belirtisi ile yol göstericidir.

Hıçkırık sebepleri olarak psikolojik nedenler, heyecan, korku, stres gibi durumlar, alkol, kullanılan ilaçlar, diyabet, ameliyat sonrası alınan genel anestezi sebebi ile uyarılma, mide şişmesi, mide fıtığı, karaciğer ve dalak büyümeleri de hıçkırığın sebepleri arasında sayılmaktadır. Hıçkırıklarda genel olarak ilaç tedavisi uygulanır. Ancak sorun psikolojiye doğru kayıyorsa; hipnoz gibi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır.

Eğer enfeksiyona bağlı bir sorun söz konusu ise bu da bir hıçkırık sebebi olarak adlandırıldığından bu duruma istinaden bir tedavi yöntemine geçiş yapılır. Mesela kadınlarda gebelik döneminde hıçkırık çok fazla yaşanır. Hamile annede bu sindirim sürecine hatta yaşanan bozukluklara işarettir. Anne adayında psikolojik gerginlik varsa da bu durum yine yaşanır. Bütün bu belirtiler nezdinde hıçkırık çoğu zaman normal bir seyir gibi nitelendirilse de dikkat çekici olanları mutlaka doktora danışma gerektiren bir durumdur.

Yorumlar