Hıçkırık ciddi hastalıkların belirtisi olabilir

Sürekli uzun süreli geçmeyen hıçkırıklarda mutlaka doktora gidilmesi gerekli!
Her insanda bazı basit nedenlerden dolayı hıçkırık tutması görülür. Hıçkırık; Solunum kasları ve özellikle diyaframın uyarılması sonucu ortaya çıkar herkezde görülen bir şeydir.
Hıçkırık ciddi hastalıkların belirtisi
Genelde kısa süreli kendiliğinden geçer uzmanlar uzun süre geçmeyen hıçkırıklarda doktora gidilmesini önermekteler. Geçici kısa süreli hıçkırıklarda şeker, limon suyu ve kese kağıdına nefes vermek gibi bazı yöntemler denenmekte kese kağıdı yanlış hareketlerden biridir çünkü verdiğiniz  nefesi oksijensiz geri içeri çekmektir.

Hıçkırık nedenleri

Basit hıçkırıklar; çoğunlukla mide gazı, sıcak ve baharatlı yemekler, sinir bozukluğundan kaynaklanır. Ayrıca; bazı kalp, karaciğer, bağırsak ve pankreas hastalıkları, zatülcenp veya zatürreede de görülebilir. 
Uzmanlar 3 saatten fazla süren hıçkırıklarda, doktora başvurulması gerektiğini belirtmekteler. Basit görülsede devamlı sürekli başınıza geliyorsa neden kaynaklandığı öğrenmeniz en sağlıklı olandır. Belki önemsizdir fakat yinede doktora gidilmesi gerekir herhangi bir hastalık belirtisi ise tedavisi yapılır.

Hiç yorum yok