Çarşamba, Ekim 07, 2015

Çocukların yüzde 40'ı obez

Obez hastalığı ülkemizde giderek çoğalmakta toplumun yüzde 40 çocuk yaşlarda bu hastalığa yakalanmakta bunun nedeni ise düzebsiz beslenmedir. Uzmanlar evde bulunan yiyeceklere ve yemek saatlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekteler.
Obez hakkında
Özellikle annelere büyük iş düşmekte çocukların yediğine titizlikle dikkat edilmeli hazır gıdalardan kaçınılma günümüzde çoğu gıdalar katkı maddeleriyle yapıldığı için obez olma riskide artmakta. Obez riski çocukluk çağında başlamakta şuanda obez olan yetişkinlerin yüzde 40 çocuklukta bu hastalığa yakanlandığı ortaya çıkmıştır.

Bakalım uzmanlar ailelere obezite hakkında neler önermekte; Aileler sağlıklı beslenme konusunda çocuklarına rol model olmalılar. Kadınların çocukları kadar kendi sağlıklarına da önem vermeleri gerekir. Yetersiz sıvı tüketimi çocuklarda fiziksel ve zihinsel sorunlara davetiye çıkarıyor. Su, çocuklar için olduğu kadar, kadınlar için de çok önemli. Çalışan kadınlar, iş ortamında fazla enerji sarf ettiği için özellikle yaz aylarında günde en az 2 litre su tüketmeliler.
Uzmanların önerilerini okumuş olduk ve burda anladığımız önemli olan beslenmeye dikkat etmektir. Çocuklara sağlıklı beslenmek için iyi bir örnek olursak ilerde obezite riskide düşük olacaktır.
Bu yazımızıda okuya bilirsiniz: Obezite nedir ve nedenleri nelerdir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder