Çiçek hastalığı nedir, belirtileri ve tedavisi

Çicek hastalığına yakalanan kişi karantinaya alınır hasta yakınlarının hastaya yaklaşması keainlikle tehlikelidir. Hastanın eşyaları kullanılmaz hatta kullandığı ne varsa imha edilir.
Çiçek hastalığı nedir
Bu hastalığa yakalanan kişinin yanına yaklaşan, kullandığı eşyaları kullanan kişide tehlikeye girer çünkü bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık kişiye bulaşınca hemen belirmez 10-14 gün içerisinde kendini gösterir bu yüzden ben yaklaştım bana bir şey olmadı düşüncesine kapılılmamalıdır. Her yaşta kişide görülen bu hastalık daha çok çocuklarda ortaya çıkıyor.


Peki çicek hastalığı nedir, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıl yapılır

Tıp dilinde variola denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık şiddetli titreme ve 41 derece ateşle ortaya çıkar. Hastalık mikrobunun vücuda girmesiyle ortaya çıkması arasında geçen süre 10-14 gündür. Önce yüzde, ardından baş, göğüs, sırt, kol ve bacaklarda sert kabartılar durumunda küçük kırmızı lekeler belirir.
Hasta istirahat ettirilir , başkaları ile görüşmesi yasaklanır. Doktorun tavsiyelerine uyulur. Bol su ve şerbet içirilir. 
Kendinizde veya ailenizden birinde bu belirtileri hissediyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz. Tedavisi için yapmanız gereken doktorun önerileriyle hareket edilmelidir.

Hiç yorum yok