KALP ÇARPINTISI NEDİR? NEDEN OLUR?

Çarpıntı pek çok insanın yaşadığı bir sorundur. Kalp çarpıntısı kimi zaman masum kimi zamanda tehlike oluşturan bir durumdur. Çarpıntı kalp atışının normalden daha fazla atması olarak tanımlanmaktadır.
KALP ÇARPINTISI NEDİR? NEDEN OLUR?
Kalp çarpıntısı hem fizyolojik hem de psikolojik sebeplerden oluşabilmektedir. Kalp çarpıntısı çoğu zaman masum olabilmektedir. Ama çarpıntının ciddi nedenlere bağlı olması da muhtemel bir durumdur. Bunu en net ayırt edebilmenin yolu mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmaktır. Su içmenin bütün organlarımız için önemli bir yeri vardır

 Kalp içinde su içmek olmasa olmazlardan biridir. Günlük olarak vücudumuzun üç litrelik su ihtiyacını mutlaka gidermek gerekmektedir. Su insan metabolizması için hayati önem taşımaktadır. Vücut susuz kaldığında kalp ritminde artış olmaktadır. Bu durum vücudun aşırı sıvı kaybetmesi durumunda da görülmektedir.

Kalp Çarpıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısının pek çok farklı sebebi vardır. Çarpıntı anksiyete rahatsızlığı olanların en sık yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Öyle ki anksiyete sorunu yaşayanlarda kimi zaman psikolojik olarak ölüyorum hissi yaratan durumlardan biridir. Aşırı fiziksel aktivite yapmak da kalp çarpıntısına sebep olmaktadır.

Migren rahatsızlığı olanlarda da aşırı derecede kalp çarpıntısı sorunu da ortaya çıkan durumlar arasındadır. Bu ifade ettiklerimizin dışında çarpıntıya sebep olan pek çok neden söz konusudur.  Eğer çok fazla kahve tüketiyorsanız bu durumda çarpıntı nedenleri arasında gösterilmektedir. Bazı akciğer rahatsızlıklarında oluşan oksijen yetersizliği de çarpıntıya sebep olmaktadır. Peki çarpıntı hangi durumlarda tehlike oluşturmaktadır.

 1:Kalp kası hastalıkları,

 2:Kalp yetmezliği,

 3:Kalp romatizması,

 4:Doğumsal kalp hastalıkları,

 5:Tansiyon rahatsızlıkları gibi nedenlere bağlı olarak da çarpıntı sorunu yaşanabilmektedir.

Bunu ayırt edebilmenin en doğru şekli uzman bir hekime muayene olmaktadır. Her çarpıntı ciddi bir duruma işaret etmese de ihmal edilmemelidir. Hemen en kısa zamanda alanında uzman bir doktora mutlaka gidip muayene olunmalıdır.

İleride daha ciddi sorunlar yaşanabilme ihtimalini önleme için bu gereklidir. Kalp hastalıkları nedeni ile pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Kalp sorunları ciddiye alınması gereken önemli sorunlardandır. Kalp hastalıklarının tanısının yapılabilmesi artık ilerleyen tıbbi olanaklar ile son derece kolaylaşmıştır. Kalp sağlığınıza dikkat etmeniz kaliteli yaşamanız için önemlidir.

Yorumlar