ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ VARMIDIR?

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkmış ve hafıza durumunda yaşanan bir sorundur. Birey zaman geçtikçe günlük yaşamında ki işlerini bile halletmede sorunlar yaşar.
ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR? TEDAVİSİ VARMIDIR?
Bu sorun ciddi problemlere yol açmaktadır. Alzheimer, geri dönüşümü zor olan bir hastalıktır halk arasında bunama olarak geçmektedir. Alzheimer hastalığı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır ve erken teşhis oldukça önemlidir.

Alzheimer Hastalığı Görülen Kişiler

Genellikle 65 yaş üstü kişilerde rastlanır. Hem erkek hem kadınlarda görülen bu hastalık günümüzde kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. 65 yaş üstü bireylerde oldukça sık görülen Alzheimer, 85 yaş üstüne de sıçramaktadır. Hastalığın görülme kişi sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Alzheimer Hatlığının Nedenleri Nedir?

Beyin hücrelerinin ölümü, beyinde protein birikimi, sinirsel bozukluklar ve çeşitli zararlı maddeler Alzheimer hastalığını tetikleyen nedenlerdir. Yaş artması ile daha çok görülmeye başlayan hastalığını günümüzde hala kesin bir nedeni bulunmamaktadır.

Alzheimer sinsi bir hastalıktır ve yavaş yavaş ilerler. Kişinin fark etmesi gecikir ve erken teşhise olanak veremeyebilir. Kişi yavaş yavaş günlük yaşantısında sorunlar yaşamaya başlar. Sorduğu bir soruyu tekrar sorar ve bu durum kişinin psikolojisini kötü etkiler ve kişi içine kapanır hale gelir. Gün geçtikçe ağırlaşan hasta yatağa mahkûm hale gelir. Kişi hem fiziksel hem de zihinsel problemlerle karşı karşıya gelir.

Alzheimer Hastalığı Genel Belirtileri Nelerdir?

•    Günlük işleri yapamamaya başlamak
•    Sorumluluk sahibi olmaktan kendini geri çekmek
•    Tarihleri ve bilinen adresleri unutmak
•    Kelime bulurken zorlanma cümle kuramama
•    Karakter özelliklerin değişim göstermesi, karşıda ki kişiyi suçlamaya başlamak Alzheimer'in en bilinen belirtileridir.

Alzheimer Tanısı

Eğer yukarıdaki maddelerden bazıları sizde varsa mutlaka psikolog veya sinir hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Böylece erken teşhis yapılabilir.

Yapılan tetkikler sonucu yaşadığınız duruma net bir şekilde bakılır. Alzheimer teşhisi koymadan önce bu işlemler oldukça önemlidir. Her unutkanlık Alzheimer belirtisi değildir. Bu ayrımın yapılabilmesi için mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Alzheimer Tedavi Süreci

Öncelikle şunun bilinmesi gerekir; erken teşhis hayat kurtarır. Alzheimer hastalığının kesin tedavisi yoktur. Hastalığı tamamen ortadan kaldırmak maalesef mümkün değildir. Yapılan tedavi sonucu hastalık yavaşlatılabilir ve ilerlemesi bu bakımdan en az indirilir. Yaşanan psikolojik bozuklukları verilen ilaçlarla kontrol altına alınır.  Böylece daha kötü sonuçlar doğması engellenmiş olur.

Yorumlar