Ağrılı Aybaşı Hali Nedir?

Kadınların her ayın belli günlerinde yaşadığı bu hadiseye adet görme denir. Kadınlar için tamamen doğal olan bu olay bazı kişilerde bazen geçikebiliyor nedeni ise örneğin kullanılan ilaçlar gibi bir çok farklı sebep etkilemektedir.
Ağrılı aybaşı hali
Stres, hastalık, yoğun egzersiz gibi başka etkenlerde bu dönemin geçikmesine neden olabiliyor.

Özellikle 18 ile 24 arasında genç kızlarda ve kadınlarda ağrılı aybaşı hali daha sık rastlanmaktadır.

Göbeğin altında başlayan ağrı yada bacakların üst bölgesinde kasılmalar halinde başlayan ağrılar sonucu kusma, yüzde sararma ve terleme artışı gibi belirtiler ortaya çıkarır.

Ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Ağrılar bazı kişilerde şiddetli olmakla, bazı kişilerde daha az ağrı görülebilir. 

Ağrılı aybaşı hali belirttiğimiz gibi kişiden kişiye farklılık göstermekte mesela bazı kişilerde ağrılar adet kanamasından önceki bir kaç gün içinde ortya çıkar kanamayla beraber ağrılar kesilir. Bazı kişilerde ise kanamanın başlamasıyla ilk gün ağrı görülmektedir.

Yani kısaca özetlersez ağrılı aybaşı hali kadınlarda görülen adet döneminde ve hemen öncesinde ortya çıkan şiddetli veya şiddeti az olan ağrılardır.

Bu olay kadınların hepsinde görülen gayet normal olan bir olaydır bazı ergenler bu adet zamanı kendilerini kötü hissedebilir kötü bir şey olduğunu zannede bilirler fakat sağlık açısından da faydalı olduğu bilinmekte kesinlikle doğaldır kendinizi kötü hissetirecek bir şey yok yaradılış gereği yapcak bir şey yok sabredeceksiniz.

Yorumlar