ADETLİYKEN HAMİLE (GEBE) KALINIR MI?

Adet döneminde hamile kalınır mı konusu nerdeyse tüm kadınlarda bir bilinmezlik denklemi halindedir. Biyolojik açıdan da bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü hamile kalınma riski vardır.
ADETLİYKEN HAMİLE (GEBE) KALINIR MI?
Bu nedenle bu dönemde yapılan ilişkide hamile kalınmak istenmiyorsa önlemler mutlaka alınmalıdır. Adet döneminde hamile kalma riski kadının yumurtlama dönemidir. Adetin 4. gününde yumurtlama meydana gelir bu günde yapılan ilişkide sperm hücreleri rahimde 3 gün boyunca korunur.

Bu da adetten önce ve sonrasındaki dönem zarfında ilişki yaşandığında hamilelik ile sonuçlanması ihtimali yüksek olmaktadır. Adet dönemi ile birlikte kadın her ay kendini yeni yumurtlamayla hazırlar. Gebelik oluşmadığında da adet kanaması meydana gelir.

Her kadında hormon seviyeleri ve metabolizma özellikleri farklı olarak seyreder bu da özellikle yumurtlama dönemlerinde farklılıklar doğurur. Yaşanan bu farklılıklarla birlikte adet dönemlerinde de düzensizlikler yaşanır.

Erkek spermleri 72 saat canlı kalabildiğine göre aynı zamanda işlevleri de devam etmektedir. Bu demek oluyor ki kadın hamile kalabilir. Normal şartlarda kadın bu özel günlerinde gerek yaşadığı durum gerekse kasık ağrılarından dolayı cinsel ilişkiden kaçınır ancak her iki taraf için de sorun teşkil etmiyorsa korunma yöntemi ile ilişki gerçekleşebilir.

Yumurtlama Dönemi Ne Zamandır?

Bir kadında yumurtlama dönemi adet kanaması başlangıcından 14 gün önce gerçekleşir. Bu bir kadının adet döngüsünde 28 günde bir adet gören kadın için geçerlidir. Diğer taraftan adet günlerinde sıkıntı yaşayan kadınlar bu dönemlerini hesaplayabilmek için piyasada satılan bazı testlerden faydalanabilir.

Adet Dönemi ve Öncesi Hamile Kalınır mı?

Adet döneminden iki hafta öncesi hamile kalınması zordur. Çünkü bu dönemde hamile kalabilmek için döllenmesi gereken canlı bir yumurta olması gerekir ki; bu olmadığından gebelik oluşması da pek ihtimal dahilinde değildir.

Kadınlar yumurtlama zamanlarında lekelenme ya da az kanama tarzı belirtiler yaşayabilir. Bu özellikle adet dönemi düzensizlikleri yaşayanlarda görülür, kadın eğer yumurtlama zamanını bilmiyorsa adet döneminde hamile kalma riski vardır.

Çünkü sperm üreme sistemi içerisinde 5 güne kadar rahatlıkla yaşayabilir. Korunmasız bir cinsel ilişki yumurtlamadan 5 gün sonra olduğundan hamile kalınabilir. Adet dönemi kadın için en hassas dönemdir. Çoğu kadın bu dönemde cinsel ilişkiden uzak durur. Bunun sebebi kadının yaşadığı hassas dönemden dolayı acı, sağlık açısından uygun olmayışı sayılabilir.

Yorumlar