HAMİLEMİYİM? HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Hamilelik her insanın hayalini kurduğu bir durumdur. Bütün çiftler özellikle yeni evliler bebek yapma hayalleri kurarlar. Bu hayallerin gerçeğe dönüşmesi herkesin hayatına renk katmaktadır.

Birçok kişi de korunmayı bırakır bırakmaz hemen hemen her ay acaba hamile miyim diye sormaya başlar. Hamilelik oldukça güzel ve sevindirici bir mucizedir. Ancak hamileliğin her evresi farklı belirtiler vermektedir. İlk evre hamileliğin öğrenildiği evredir. Bu evre de her hamile bayan farklı belirtiler göstermektedir.

Bazı hamileler erken belirti verirken bazıları biraz da geç ortaya çıkmaktadır. Fakat genel kabul görmüş görülme oranı yüksek belirtiler vardır. Bu belirtiler sonucunda hamile olup olmadığınızı düşünebilir ve test yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

 Hamilelik belirtileri kişilerin biyolojik ve psikolojik durumuna göre değişmektedir. Her hamilede belirtiler aynı olmadığı gibi bu belirtilerin şiddeti de aynı değildir. Bazı hamileler belirtileri oldukça şiddetli yaşarken bazıları çok hafif atlatmaktadır. Genel olarak hamilelik belirtileri şu şekildedir;

•    Adet Gecikmesi; hamileliğin en belirgin özelliğidir. İstisnai durumlar dışında genelde adet gecikmesi olur.

•    Mide Bulantısı; özellikle sabahları şiddetli olan ve gün içinde azalmaya başlayan bulantı varsa ve bu bulantıları kokular tetikliyorsa hamile olabilirsiniz.

•    Hassas Göğüs ve Göğüslerin Büyümesi; değişen hormonlar ile birlikte bir çok kadın hamilelik döneminde göğüslerde ağrı ve dolgunluk hisseder.

•    Baş dönmesi; hamilelik döneminde sık yaşanan tansiyon düşmesi sonucunda baş dönmesi meydana gelebilir. Hatta buna bayılma durumu da eşlik edebilir.

•    Çok fazla yemek yeme isteği ya da iştahın kapanması; her hamilede farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bazı hamileler çok fazla yemek isterken bazılarının iştahı kapanabilir. Hatta bazıları yemek kokusu alınca kusabilir.

•    Sürekli idrara çıkma isteği; mesanenin sıkışması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bununla birlikte idrar rengi de koyulaşmışsa hamile olma olasılığınız yüksektir.

•    Mide de yanma; özellikle safra artışı ile meydana çıkan bir durumdur.

•    Kasıklarda ağrı; bebeğin döllenme ve yerleşme döneminde kasıklarda ağrı meydana gelebilir.

Gebelik Testleri

Gebelik testleri iki şekilde yapılmaktadır. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bu yöntemlere başvurabilirsiniz. Evde idrar ile yapılan testleri kullanarak hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bunun dışında hastaneler, sağlık ocağı ve kliniklerde kanda hcg oranınıza baktırarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Yorumlar