Üzerlik otu ve tohumunun faydaları saymakla bitmiyor

Üzerlik otu faydaları saymakla bitmiyor bin bir derde deva bu şifalı bitkinin insan sağlığına yararı çok neredeyse bütün hastalıklara iyi geliyor sizde okuduğunuzda üzerlik otunun faydalarına benim gibi şaşıracaksınız.
Üzerlik (nazarotu) otu nedir, ne işe yarar

Üzerlik Otu ve Tohumu (Peganum harmala): 50-70 cm boylarında, beyaz çiçekli, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Yeşil koni şeklindeki meyvelerinin içinde kahverengi tohumları vardır. Tohumlarının içeriğinde harmin, harmalol, harmalin, peganin gibi alkaloitler ile yağ ve kırmızı boya maddesi bulunur.

A vitamini ile C vitamini açısından da zengindir. Gövdeleri yatık ve otsudur. Yapraklar çok parçalıdır. Çiçekler uzun saplı ve tek tek bulunur. Meyveleri çok tohumlu, toparlak şekilde bir kapsüldür.

Tohumları kırmızımsı kahverengidir. Çoğunlukla tohumları kullanılır. Tohumlarında hamin, harmalin, peganin gibi alkaloitler vardır. Kurt düşürücü ve narkotiktir. Halk arasında egzama, basura karşı ve tütsü olarak kullanılır. Halk arasında nazar otu olarak da bilinen üzerlik otunun kök ve tohumlarından faydalanılıyor.

Üzerlik (nazarotu) otu ve tohumunun faydaları

Rahim kaslarını kasıcı etkileri ile adet söktürücü olarak faydalıdır. Antidepresan etkileri ile depresyon tedavisinde yararlı olabilir. Parkinson hastalığına ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Romatizma, varis, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Sıtma mikrobuna karşı da faydalıdır.

Antioksidan ve anti tümör etkileri ile kansere karşı koruyucu ve kanser tedavisini destekleyicidir.

Üzerlik otu kan ve sinirler üzerinde güçlendirici, kuvvetlendirici etki meydana getirir.

Taze yapraklan salata gibi yendiği gibi tereyağlı ekmek üzerine konarak da yenebilir. İştahı açar.

Sinirleri yatıştırır. Basura karşı faydalıdır. Karın ağrısı ve bel ağrısı içinde faydalıdır. Bağırsak parazitlerini öldürür. İdrar yolu hastalıklarına iyi gelir. Sıtma hastalığını meydana getiren sıtma mikrobuna karşı da etkilidir. Antioksidan ve tümör önleyici yapısıyla kansere karşı da koruyucudur.
Kanser tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Üzerlik otu bağırsak parazitlerini ve bakterileri öldürücü etkilere sahiptir. İdrar yolu ve mide problemlerine karşı faydalıdır. Saç dökülmesini engeller. Basur ve yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. Uyarıcıdır. Üzerlik otunun Cinsel gücü ve isteği arttırdığına inanılmakta ve bu amaçla özellikle Hindistan'da afrodizyak olarak kullanılmaktadır.Üzerlik otu ve tohumu nasıl kullanılır

Bitkinin tıbbi amaçla kullanılan kısımları tohumlarıdır. Üzerlik tohumu kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi kavrulduktan sonra bala karıştırılarak yenebilir ya da suyla birlikte içilir. Üzerlik otu kırmızı boya elde etmek için de kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Anahtar Kelimeler

  • Üzerlik otu nelere iyi gelir, faydaları nelerdir, üzerlik bitkisi, üzerlik bitkisi nasıl kullanılır, üzerlik bitkisi neye iyi gelir, üzerlik bitkisinin faydaları, üzerlik bitkisinin yararları, üzerlik tohumu, üzerlik tohumu nasıl kullanılır,  
  • Üzerlik tohumu neye iyi gelir, üzerlik tohumunun faydaları, üzerlik tohumunun yararları, üzerlik yağı, üzerlik yağı nasıl kullanılır, üzerlik yağı neye iyi gelir, üzerlik yağının faydaları, üzerlik yağının yararları

Yorumlar