Sırtta Kaşıntı Nedenleri

Kaşıntı çok sayıda kişinin çeşitli sebeplerle yaşadığı ortak sorunlardan biridir. Kaşıntı kaşıma isteğine yol açan ve öncelikli olarak deri hastalıklarından kaynaklıdır. Kaşıntı bir hastalık değil sadece bir hastalığın ortaya çıkmasında olan belirtidir. Çok basit bir muayene ile tanı konulup tedaviye başlanabilir. Kaşıntı nedenleri genel olarak cilt hastalıkları ya da iç hastalıklar kaynaklı olmak üzere sınıflandırılır.
Sırtta Kaşıntı Nedenleri
Sırt kaşıntılarına gelince alerji ya da tahriş sebebi ile nedenler söz konusudur. Sırt kaşıntısı nedenleri arasında egzama vardır ki; sırt derisinde kızarmalara ve kaşıntıya neden olur. Yaşlılık kaşıntısı ise kan dolaşımının zayıflaması, iç organlar sisteminde bozukluklar dolayısı ile yaşla birlikte süregelen kaşıntılardır. Sırtta bazı sebeplerden döküntüler oluşabilir. Bunlar kızamık, isilik, suçiçeği, cilt kuruluğu, sedef gibi hastalıklardır. Bunlar da sırtta kaşıntıya nedendir.

Sırt Kaşıntısına Neden Olan Nadir Sebepler 

Sırtta oluşabilen kaşıntılar nedenlerinden nadir de olsa sırttaki var olan iltihaplar, böbrekte sorunlar, tümör ya da sinir bozukluklarından kaynaklı yaşanabilmektedir.

Sırt kaşıntısı çok sık rastlanan bir durumdur. Cilt kuruluğu, terleme sonrası cilt üzerinde kuruma ve alerjik durumlar sebepler başında gelir. Bu tip durumlarla karşı karşıya kalındığında yapılması gerekenlerin başında cilt temizliğine ve nemlendirilmesine önem verilmesinden geçer.

Sırt kaşıntısı nedenleri arasında aynı zamanda demir eksikliği, karaciğerde rahatsızlıklar, tiroid sorunlar ve çölyak hastalığı olabilir. Sırtta kaşıntılarda azalma olmayıp aksine artış oluyorsa bu duruma ek olarak döküntüler ve ağrı da eklenmişse durum artık altında yatan sebebin bulunması için doktor danışması gerekliliğini savunmaktadır.

1-    Sırtta kaşınma nedenleri olarak cilt hastalıkları önceliklidir.
2-    Sırtta kaşınma nedenleri olarak iç hastalıklar neden olabilir.
3-    Sırtta kaşınma problemleri yaşanması halinde alt sebepler mutlaka araştırılmalıdır.
4-    Sırtta kaşınma çok sık rastlanan bir durumdur. Hastalık değil, hastalık habercisi olabilir.
5-    Vücudun terli ve nemli olması sırt kaşınmasının nedeni olabilmektedir.

Sırt Kaşıntısı ve Terleme Faktörü

Vücut ısısının yükselmesi durumu insan vücudu terleme ile tepki gösterir. Terleme durumu da özellikle sırt bölgesinde nemlenmeye yol açarak gözeneklerin tıkanmasına ve sonrasında da kaşıntılara neden olur. Eğer bu kaşıntılar giderilmezse bir sonraki aşama sırtta kırmızı kabarcıkların oluşumudur.

Aynı zamanda bazı ilaçların yan etkileri de kaşıntıya sebep olur. Bu ilaçlar genel olarak antibiyotikler ve bazı ağrı kesici ilaçlardan kaynaklıdır. Eğer bu ilaçlar düzenli kullanacaksa ve kaşıntı devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorumlar