Karıncaların hayatı ve özellikleri nelerdir

Bu konumuzda karıncaların hayatı, yaşamı ve ilginç özellikleri hakkında bilgiler yer almaktadır ayrıca video eklenmiştir canlı canlı izleyerek bu canlıların muhteşem yaşamını görebilirsiniz. 

Karıncalar hayvanlar arasında en çalışkan canlı olarak bilinmekte çeşitleri oldukca fazladır. Araştırmalara göre 14.000 yakın türü olduğu düşünülmekte 12.000 nu sınıflandırılmıştır. Türleri arasında kanatlı yani uçan karıncalarda vardır. Karıncaların yaşamı oldukca zordur fakat engelleri aşmakta zorlanmazlar yapıları küçük olsada engelleri aşarlar.
Karıncaların hayatı
Karıncaları herkez kolaylıkla tanıyabilir bu canlılar küçük olsalarda hünerleri büyüktür ilginç özellikleriyle hayran kalmamak elde değil. Bir karınca ağırlığından 10 kat ağırlığı kaldırabilir. Karıncaların insanlara benzeyen ilginç özelliği ise ordu kurup kendi kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşırlar.

Yemek bulma konusunda akıllı hareket ederler ilk önce öncü karınca yemek aramaya çıkar bulduğu yemekleri geri dönüp diğer karıncalara haber verir bulduğu yemekleri kaybetmemek ve diğer karıncaların rahat bulması için koku molekülleri bırakır. Koku molekülleri sayesinde diğer karıncalar öncü karıncanın işaretlediği yerlerlerdeki yemekleri bulup toplarlar. Mantar yetiştiren karınca türü bile var çok etkileyici hayatı olan karıncalar muhteşem yaşamlarıyla insanları kendilerine hayran bırakıyorlar.
Karıncaların hayatı ve yaşamı hakkında belgeseli izleyebilirsiniz.

Karıncaların muhteşem hayatı ve yaşamı videosu

Karınca yuvaları yön bulmamıza kadar yaşamımıza etkide bulunuyorlar.

Yorumlar