İnternetteki sağlık bilgilerine dikkat

İnternetteki sağlık bilgilerine inanmalı mı?

Bulamadığımız soruların ve sorunların cevabını internetten kolayca bulmaktayız. Ancak internette bulunan her bilgi doğru değildir özellikle sağlık konusunda farklı bilgiler bulunmakta kaynağı sağlam olan siteler kendini belli eder mesela ben siteme bilgi koyarken araştırmadan koymam çünkü yanlış bilgi kişileri yanlışa yönlendirir. Sağlık konusuda ciddiye alınması gereken konuların başında gelmekte ben internette sağlık konusunda birşeye baktığımda araştırırım ve teşhisi doktorun koymasını tercih ederim. İnternetteki bilgilere sadece bilgilenmek gözüyle bakarım çünkü sağlık hakkında bulduğunuz bilgi doğru olabilir fakat kişiler üzerinde değişmekte yani bir örnek vereyim aspirin bazılarına faydalıdır bazılarınada yan etkileri olur. Araştırmalara görr özellikle forum sitelerinde yanlış bilgiler daha çok olduğu ortaya çıkmıştır.

Uzmanların internet dokturluğu hakkında görüşlerine yer verdik uzmanlar bu konuda ne diyormuş bakalım; Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnternette yer alan içeriklerin büyük bir kısmı kullanıcılar tarafından oluşturulmuş verilerdir. İnternet pek çok konuda bilgiye erişimin en hızlı yolu olsa da bilinçli bir internet kullanıcısı, orada yer alan içeriğe koşulsuz inanmadan önce içeriğin sorgulaması gerektiğini bilir. Sağlık konusunda yer alan içeriklerin de her geçen gün arttığını gözlemliyoruz. Ancak alanında uzman olmayan kişilerin paylaştığı bilgiler, kullanıcıların hayatını riske atabiliyor.
Siz siz olun sağlık konusunda kulaktan duyma laflarla hareket etmeyin internetten araştırma yapın fakat hastalık varsada bırakın doktorunuz teşhis koysun.

Yorumlar