İnternetteki Sağlık Bilgilerine Dikkat!

İnternet çağın en önemli buluşlarından biridir. Bu nedenle internet ortamında her mecradan bilgi akışı söz konusudur. Giyim, sanat, kültür, alışveriş ve sağlık bunlardan sadece başlıcalarıdır. Artık banka işlemleri, kıyafet alışverişi, hastane sonuçları gibi pek çok konuda da internet imdadımıza yetişmektedir.
İnternetteki Sağlık Bilgilerine Dikkat!
Ancak internet ortamında ki her bilgi güvenilir midir sorusu son günlerde tartışma yaratan bir konudur. Özellikle internet üzerinde sağlık için pek çok sayfa ve pek çok sosyal medya gibi ortamlarda sağlıkla ilgili bilgiler verilmektedir. Bu tür bilgiler çoğu zaman insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Örnek verecek olursak, her insanda aynı etkiyi göstermeyecek ilaçların tavsiye edilmesi son derece tehlikelidir. İnternet ortamında bu ve buna benzer pek çok bilgi yer almaktadır.

Sık Sık Hastalık Bilgisi Mi Arıyorsunuz?

İnternet üzerinden sağlık ile ilgili sayısız bilgi akışına rastlamak mümkün oluyor. Gerek köşe yazıları, gerek sağlıklı ilaç takviyeleri ya da hangi hastalık için neler kullanılmalı gibi pek çok detaya rastlamak mümkün olabilmektedir. Bu tür bilgilerin doğruluğu ve kaynağı teyit edilmediği sürece son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Sağlık ile ilgili verilen tavsiyeler, hangi hastalık için ne tür bitki karışımlarının tüketilmesi, yaralanma gibi acil durumlarda hangi ilaçların kullanılacağı gibi detayların sık sık yer aldığı konulara rastlamak mümkün oluyor. Bunların ışığında kişiler sağlık ile ilgili de sık sık arama motorlarından bilgi almaya çalışıyorsa bu bir hastalık belirtisi olarak da nitelendirilmektedir.

Hastalık konusunda hekim yardımı almaktansa, internet üzerinden ne iyi gelir gibi araştırmaları sık sık yapan kişiler için uzmanlar uyarıda bulunmayı ihmal etmiyor. Burada bu davranış sürekli tekrar ediliyorsa bir hastalık habercisi de olabilme ihtimali yüksek olarak görülüyor.

•    Eğer en ufak bir hastalık haline internete giriyorsanız
•    Sık sık internet üzerinden ilaç vs yardımı alıyorsanız
•    Sürekli hatalık konusunda birilerine öneride bulunuyorsanız
•    Sağlık konusunda hekim yerine interneti tercih ediyorsanız kesinlikle bu konuda dikkatli olmanız gerekiyor.

İnternet Ortamında Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

İnternet elbette ki en önemli bilgi kaynaklarının başında geliyor. İnternet mecrasında verilen bilgilerin doğruluğundan emin olmak için öncelikle kaynağın güvenilir olması gerekiyor. Bir diğer önemli hususta özellikle sağlık konusunda internetten önce profesyonel yardım almak gerekiyor.

Uzmanlar son dönemlerde internet üzerinden pek çok kişinin sağlık üzerinden olumsuz ve yanlış bilgi girişi yaptığını ve bu konuda dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Yorumlar