Hünnap nedir, hünnapın faydaları nelerdir

Hünnap nedir

Anavatanı suriye olan hünnap yemişinin diğer adları ünnap, çiğde, zizypphus vulgaris, rhamnaceae diye adlandırılır en çok bilinen isimleri hünnap ve ünnaptır. Sağlık açısından oldukca faydalıdır. Tam bir sağlık deposu olan bu meyve çerez, çay ve reçel olarakda tüketilir.
Vücudumuza faydaları gerçekten saymakla bitmiyor içinde bol miktarda şeker, nitrat, pektin ve C vitamini var. Kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor açısından zengin olan hünnap aynı zamanda potasyum, sodyum ve çinko gibi mineraller de içeriyor.
Hünnap nedir,

Özellikleri

Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) kopartıldığında elmadaki gibi sert ve beyaza yakındır. Ancak birkaç saat içinde sarılaşır ve yumuşar. Birkaç gün içinde kabuğu da buruşur. Pulpa, tatlı lezzetlidir. Ayıptır söylemesi bayağı can çektirir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi doğada kendiliğinden bulunur.

Hünnap nerede yetişir

Anavatanı suriyedir ülkemizde batı, güney anadolu ve marmara' da yetiştirilir.

Hünnap zararları

Beli bir zararına rastlanılmayan hünnap bitkisi, her türlü şifalı bitkide olduğu gibi haddinden fazla kullanımında istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarabilir.

İşte hünnapın faydaları

Kanı temizler.
Stresi azaltır.
Göğüs ağrılarına birebir gelir.
Bronşit, astım, mide ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.
Bilhassa nezle ve soğuk algınlığına karşı boğaz ağrıları ve öksürük gibi şikayetlerde içilen hünnap çayı ve bir miktar hünnap yemek son derece faydalıdır.
Bağırsak problemi yaşayan insanlar hünnap çayı tükettiği taktirde, ishal ise ishalini keser, kabız ise kabızlığını yok eder.
Yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır.
Ağır hastaların vücudunu rahatlatır ve gücünü artırır.
Kolestrol ve lipid düşürücü olarak da kullanılır. 
Zihinsel yorgunluk, fiziksel güçsüzlük veya ağrı kaynaklı uykusuzluk durumlarında önerilir.
Ateşiniz çıktığında iyi bir ateş düşürücü etkisi vardır.
Hünnap çayı bağırsak problemlerine karşı etkilidir. İshali keser, kabızlığı yok eder.
Şeker hastalığında kan şekerini düzenleyip kalp damar hastalıklarına iyi geliyor.

Hünnapın faydaları video


Kullanım şekli

4 bardak süte 30-60 gr. meyve konularak 15-20 dakika kaynatılır. Günde 4 kere 1′er bardak içilir. Eczacılık da 21 günlük kürler halinde (sabah aç 2 tane meyve) tüketilir.
Kullanımda her hangi bir yan etki yaptığını görürseniz doktora başvurmayı unutmayınız.
Aranan kelimeler: hünnapın faydaları, hünnap nedir, hünnap meyvesi, hünnap faydaları, hünnap meyvesi faydaları, hünnap faydaları ender saraç, hünnap in faydaları, hünnap yararları, hünnap faydaları nelerdir, hunnap meyvesinin faydaları.

Hiç yorum yok