HÜNNAP NELERE İYİ GELİR? HÜNNAPIN FAYDALARI NELERDİR? KISACA

Bitkiler doğanın olmazsa olmazıdır. İnsanoğlu yaradılıştan beri bitkilere ihtiyaç duyar. Bitkiler yeme içme ve sağlık ile ilgili ihtiyaçlarımızı karşılamaktadır.
HÜNNAP NELERE İYİ GELİR? HÜNNAPIN FAYDALARI NELERDİR? KISACA
Teknoloji ve tıp gelişmeden önce çok eski tarihlerde insanlar nerede ise tüm yeme içme ve sağlık ile ilgili ihtiyaçlarını bitkilerden karşılamaktaydı. Son yıllarda tüm insanlar bitkiler ve doğal yöntemler ile sağlıklı yaşama tekrar önem vermeye başlamışlardır. Giderek artan sağlık sorunları ve kimyasal ilaçların çözüm olamadığı durumlar ve insanların doğal yöntemler ile iyileşmenin üzerine düşmesi nedeniyle bitkilerin önemi her geçen gün daha iyi anlaşılmaktadır.

Doğa bizi o kadar güzel o kadar faydalı ve o kadar lezzetli sebze meyve eve yenilmesi mümkün olmayan fakat son derece şifalı ilaçların yapında kullanılan bitkiler ile ödüllendirmiştir. Bu bitkiler ve faydaları saymakla bitmez. Fakat bu bitkilerin içinde adını pekte duymadığımız ama faydası saymakla bitmeyecek yemesi son derece zevkli tadı ise oldukça lezzetli bir meyveden bahsedeceğiz. Bu meyve hünnap meyvesidir.

Halk arasında bazı yörelerde innep, hinnep, ya da çiğde olarak bilinen bu meyvenin faydaları saymakla bitmez. Hünnap meyvesi ilkbaharda çiçek açar. İlkbaharda sarı renkli meyve veren uzun bir ağaçtır. Dikenli kolları olan bu ağaç eylül ekim ayı gibi meyve vermeye başlar. Hünnap meyvesi küçük bir meyvedir. Şekli zeytine benzeyen ve çekirdekli bir meyvedir. Genellikle sarı haldeyken de yenilebilen ama olmuşu yani olgunlaşmışı kırmızı renkte olan meyvedir. Görünüm şekli ile kızılcık meyvesine de benzeyen hünnap meyvesinin tat ve şife açısından kızılcık ile hiçbir ilgisi yoktur.

Hünnap Meyvesinin Faydaları

•     Kansere karşı koruyucudur,

•    Bağışıklık sistemini korur,

•    Cildi güzelleştirir,

•    Kilo almayı önler,

•    Kabızlığı giderir,

•    Kemikleri güçlendirir,

•    Diş sağlığını korur,

•    Enerji verir,

•    Kalp ve damar sağlığını korur,

•    Sinir sistemini güçlendirir.

 Hünnap Nasıl Tüketilir?

Hünnap meyvesi olgunlaştığı an direk tüketilebilir. Aynı zamanda bu meyve kurutulmuş halde de tüketilebilir. Eylül ekim ayında tazesini bulabilirsiniz. Bu aylardan sonra yıl boyunca kurusunu da bulabilirsiniz.

Hünnap Meyvesinin Zararları

Hünnap meyvesinin bu kadar yararını duyduktan sonra zararı yok mu diye sorgulama yapabilirsiniz. Son derece faydalı olan bu meyvenin zararı yok denecek kadar azdır. Bu meyve çok tüketildiği zaman ishal olmaya yol açabilir. Başka bilinen zararı yoktur. Yalnız şöyle bir durum söz konusu belirgin bir hastalığı olup ilaç kullanan sürekli tedavi gören kişilerin doktora danışmadan tüketmemesi gerekir. Bu meyveyi doktora danışmadan bilinçsizce tüketmemesi gereken diğer kişiler ise hamile bayanlardır.

Yorumlar