DİŞİM TATLI YEYİNCE NEDEN ÇOK AĞRIYOR?

Bazen canınız çikolata, tatlı, şeker gibi tatlı şeyleri yemeyi o kadar çok isterki fakat yedikten sonra yediğinizede pişman olursunuz.
Dişim tatlı yeyince neden ağrıyor?

Tatlı yedikten sonra diş ağrısı neden olur?


Tatlı, çikolata yedikten sonra diş sızlaması ve ağrı neden olur aslında bu sorunun cevabı çok basit ağrıların ve sızlamaların nedeni dişlerin çürük olmasıdır tabi yaş ilerledikce dişler eski gücünü kaybettiği içinde neden olabilir.

Bir de toplumumuzda diş fırçalama ve diş bakımı alışkanlığı çok az seviyede olduğu için erken yaşta dişle uzun çürümeye başlar bakteriler dişlerin düşmanı olduğu için dişleri ve dili fırçalamak bakteri oluşumunu engeller daha sağlıklı dişlere sahip olunmasını sağlar.

Tatlı yiyecekler yendiğinde dişlerde ağrı ve sızı meydana geliyorsa tatlı yiyecekleri ya yemeyeceksiniz yada çok az tüketeceksiniz.

Kendimden örnek vereyim ben tatlı veya çikolata yediğimde dişlerim sızlamaya ve ağrımaya başlar.

Bu yüzden çok az tüketirim eğer canım çok isterse tadımlık yerim ve üstüne su içerim ve suyla gargara yaparım ağrısı geçer.

Tatlı yeyince diş ağrısı dişlerin çürük olduğu ya da çürümeye başladığının göstergesidir. Tatlı sakız da diş ağrısına yol açtığı için tatlı sakız çiğnemektende kaçınılmalıdır. Diş ağrısından kurtulmak için kesinlikle bir diş hekimine görünülmesi şarttır. En iyi cevabı ve çözümü ancak diş hekimi verebilir.

Bağzı kişiler diş hekimine gitmeye korkar fakat korkulacak bir şey yoktur. Diş doktoruna gideceğime diş ağrısını çekerim diyenlerde var bu yanlış düşüncedir çünkü zamanla diş ağrısı çekilmez bir hal alacaktır bir de apse yaparsa o zaman ağrı daha da çoğalacaktır.

Tatlı bir şey yeyince diş ağrısının nedeni diş sağlığının bozulmasından kaynaklanmaktadır.

Yorumlar