Demir eksikliği belirtileri nelerdir

Demir eksikliği kırmızı kan hücrelerinin sayısının azalması diğer organlara yeterince oksijen taşınmaması sonucu ortaya çıkar vücutta kırmızı kan hücresi yetersiz olduğunda demir eksikliği belirtileri kendini gösterir.
Bu belirtiler: Halsizlik, Ciltte solgunluk, Nefes darlığı, Çarpıntı, Kaygı artışı, Saç dökülmesi, Konsantrasyon eksikliği, Yenmeyecek şeyleri yeme isteği, Zayıflamış, kırılgan tırnaklar, Özellikle çocuklarda iştah azlığı, Soğuk el ve ayaklar, Baş dönmesi, Bacaklarda karıncalanma hissi, Huzursuz bacak sendromu, Dil ağrısı, dilin şişmesi, Baş ağrısı, Sık görülen enfeksiyonlar, Kansızlık ve Göğüs ağrısı gibi başlıca belirtiler kendini göstermektedir.
Ufak çocuklarda sık rastlanan toprak yeme gibi yenmeyecek şeyleri yeme isteğine çocuğunuz varsa kesinlikle rastlamışsınızdır.
Çocuklarda oturma, emekleme ve yürüme gibi motor gelişmede gecikme, davranış bozuklukları, öğrenmede güçlük ve bağışıklık sisteminde azalma sonucu enfeksiyonlara yatkınlık görülür.

Özellikle süt çocukluğu döneminde demir eksikliği varsa ağlarken katılma nöbetleri de yaşanabilir. Eğer kansızlık fark edilmez ve uzun bir süre bu şekilde devam edilirse kalp yetmezliği oluşabilir. Çocuk bu durumda zor nefes alma, ileri derecede halsizlik gibi şikayetler yaşayabilir.
Uzun süreli demir eksiklerinde tırnakların kaşığa benzer şekilde içe çökmesi, ağız köşelerinde çatlamalar, dilin üzerinin düzleşmesi, ağrılı olması ve yutkunma zorluğu daha çok erişkin hastalarda görülmektedir.

Hiç yorum yok