DEMİR EKSİKLİĞİ NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?

Demir eksikliği halk arasında kansızlık olarak bilinmektedir. Dünyada en çok görülen kansızlık türüdür. Tıbbi anlamda vücutta kırmızı kan hücresi sayısının olması gerekenin altında bulunmasıdır.
DEMİR EKSİKLİĞİ NEDİR? NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ NELERDİR?
Demir eksikliği anemi değil anemi türüdür. Besinlerden yeteri kadar demir alınmamasında bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Demir minerali kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların üretimini sağlamaktadır. Vücutta yeteri kadar demir minerali olmaması sonucu da alyuvar yani kırmızı kan hücreleri azalır. Bunun sonucunda da demir eksikliği anemisi oluşur.

Demir Eksiliği Nedenleri

Hastalığın seviyesine göre belirtiler görülmektedir. Demir minerali belli başlı besinlerde bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketilmemesi ya da tikeminim az olması vücudun demir oranını düşürmektedir. Demir mineralinin yoğun olduğu ürünler arasında kırmızı et, ciğer, bakliyatlar, ıspanak gibi besinlerdir. Bu besinlerin günlük hayatta düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Bu ürünlerin tüketilmemesi yani yanlış beslenme en büyük nedenlerdendir.

Kafein tüketiminin fazla olması da demir eksikliği sebeplerindendir. Özellikle kafeinli içeceklerin yemekle tüketilmesi demir mineralinin alınmasına engel olmaktadır. Demir eksikliği en fazla hamilelerde görülmektedir. Bebeğin bütün ihtiyacını anneden karşılaması annenin demir mineralinin tükenmesine neden olmaktadır. Adet kanaması, sindirim sistemi ve iç kanamaya sebep olan ülser gibi hastalıklar, doktor tarafından bazı tıbbi ilaçlar da demir eksikliğine neden olmaktadır.

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler kişiden kişiye ve hastalığın düzeyine göre farklılık göstermektedir. Belli başlı belirtileri;

•    Aşırı derecede yorgunluk ve halsizliktir,
•    Oksijen seviyesinin demir eksikliğine bağlı olarak azalmasından dolayı nefes darlığıdır,
•    Baş dönmesi, göz yorgunluğuna bağlı olarak gözlerde kararma,
•    Aşırı derecede saç dökülmesi ve tırnaklarda morarma, kırılma,
•    Vücut ısısının düşmesi sonucu sürekli üşüme ve ısınamama hali,
•    Kan sayımının düşmesi sonucu yüzde solgunluk,
•    Demir Eksikliği Önlemleri ve Tedavisi,
•    Hastalığın başlaması için en önemlisi demir minerali olan ürünlerin düzenli ve dengeli tüketilmesidir.

Özelikle vejetaryen olanlar kırmızı et tüketmediğinden demir minerali alamamaktadır. Bu durumda sebze tüketimi ıspanak tüketimi yapılmalı ve denge kurulmalıdır. Kafein tüketiminin az olması gerekmektedir. Yani hastalıktan korunmak için öncelikle dengeli ve düzenli beslenmeye önem verilmelidir. Hatalık teşhisi konulursa da doktor tavsiyesi ile tedaviye başlanmalı doktorun verdiği serum ve ilaçların düzenli kullanılması gerekmektedir.

Genellikle kan seviyesini yükseltecek demir minerali bulunan ilaçlar verilmektedir. Bunları mutlaka doktorun tavsiye ettiği miktarda kullanmalı ve reçete dışına çıkılmamalıdır. Bunun dışında da mutlaka demir mineralinin yüksek olduğu besinler tüketilmelidir. Dinlenmeye önem verilmelidir. Yorucu işlerden uzak durulmalıdır. Hastalık kontrol altına alınmazsa kalp rahatsızlığı gibi kalıcı sorunlara sebep olabilir.

Yorumlar