CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR? CİLT TİPİ ÖZELLİĞİNE GÖRE CİLT BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Cilt tiplerinin önemi kullanılacak kozmetik ürün açısından oldukça önemlidir. Cilt tipine göre kullanılmayan bakım kremleri yüzünüzde olumlu sonuca ulaşılmasına yardımcı olmayacaktır.
CİLT TİPİ NASIL ANLAŞILIR? CİLT TİPİ ÖZELLİĞİNE GÖRE CİLT BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Bunun yerine cilt farklı bir reaksiyon gösterip sivilce, siyah nokta gibi belirtiler ile cildinize uygun olmadığını göstermektedir. Kullanılacak ürünün cildinize faydalı olabilmesi için mutlaka cilt tipinizi öğrenmeniz gerekmektedir. Bu sayede cildinizi anlayabilecek ve daha sağlıklı bir yüze kavuşabileceksiniz.

Cilt tipiniz nasıl olursa olsun her cilt günlük bakım ister

•    Her akşam yüz peeling yardımıyla gün içerisinde oluşan kirden temizlenmesi gerekmektedir.
•    Peeling ile temizlenen cilt tonik yardımıyla gözeneklerin kapatılması sağlanmaktadır.
•    Tonik ile gözenekler kapatıldıktan sonra cilt tipine uygun nemlendirici kullanılmalıdır.

Günlük bakım uygulanan ciltler daha temiz ve parlak bir görünüme sahip olmaktadır. Yemek yemeği nasıl ihmal edilmiyorsa, cildinizin sağlığı için her akşam cilt temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kuru Cilt Tipi Ve Bakımı

Kuru bir cildiniz olduğunu anlamak için yüzünüzü yıkadıktan sonra gerilmiş veya pütürlü oluyorsa bu cilt tipi size ait olmaktadır. Kuru cilt tipleri olan kişiler ince bir deri yapıları olup, cilt gözenekleri daha az görünmektedir.

Yağ salgısı diğer cilt tiplerine göre az olduğundan dolayı mat bir görünüme sahiptirler. Gün içerisinde nemi istediği kadar salgılayamayan kuru cilt gergin olmaktadır.

İyi bir bakım yapılmadığı takdirde kuru ciltlerde erken yaşlanma görülmektedir. Doğru bir bakım ve beslenmeye de dikkat edilmelidir. Günde en az 2 litre su içilmesi cilde iyi gelebilmektedir.

Kuru cilt tipi en çok bakıma ihtiyaç duyulan cilt tipidir. Bu cilt tipine güneşin sıcak ışınlarından  ve klimalı ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Kuru cilt tipleri çok fazla yıkanmamalıdır. Bu yüzden günde an az 2 kere cilt tipine uygun nemlendirici krem kullanılmalıdır.

Yağlı Cilt Tipi ve Bakımı

Yağlı ciltler oldukça parlak ve sağlıklı bir görünüme sahiptirler. Gözenekleri dolu, sivilce ve siyah nokta oluşumuna müsaittir.

Yağ salgısı çok fazla çalıştığından dolayı parlak ve akne oluşumu yüksektir. Yağlı ciltlerde yüz çizgileri az oluşmaktadır. Kırışıklık yaşanmayan bu cilt tiplerinde uygun bakım yapılmadığı takdirde cilt sarkmalarına neden olabilmektedir.

Yağlı ciltlerde yüz fazla yıkanmamalıdır. Bunun nedeni ciltteki yağ bezelerin daha hızlı çalışmasını sağlayarak yağ üretimini çoğaltmaktadır. Yağlı ve ince fondötenler, nemlendiricilerden uzak durulması gerekmektedir.

Bunun yerine yağsız nemlendiriciler, greyfurt, çay ağacı yağları ve saf kil gibi ürünler kullanılması gerekmektedir.

Normal Cilt Tipi ve Bakımı

 Normal ciltler hafif gergin, kırışıksız ve pürüzsüz bir cilde sahiptirler. Siyah nokta ve sivilce bu cilt tiplerinde görülmemektedir. En kaliteli cilt tipi olmaktadır. Bunu korumak için uygun bakım kremleri kullanılması gerekmektedir.

Karma Cilt Tipi ve Bakımı

Bu cilt tipi göz kenarları kuru ve ciltte ince kırışıklıklar bulunmaktadır. Genel olarak da bilinen türü yüzün T bölgesi olan alın, çene, yanak ve burun kısmı yağlı olmaktadır.

Diğer bölgeler kuru olup bu cilt tipine uygun kremler kullanılması gerekmektedir. Bu cilt tipleri için doğru kremi bulmak oldukça zor olabilmektedir.

Cildin dengesi kolay bozulabilmektedir. Cildin en doğru bakımı için yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanılmasıdır.

Yorumlar