Boyun ağrısı nasıl geçer

Boyun ağrısı neden olur, nasıl giderilir, ne iyi gelir, en çok kimlerde görülür

Boyun ağrısı sık sık karşılaşılan rahatsızlardan bir tanesidir boyun ağrısının bir den çok nedeni bulunmakta özellikle yanlış pozisyonda uyumak, bilgisayar, kitap okuma, şöförler ve  masabaşı çalışanlarda daha çok görülmekte yani kısaca sabit bir işte çalışanlarda daha çok görülüyor. Baş devamlı aşşağıya eğildiği için tutumalar daha çok olur.
Boyun ağrısı
Boyundaki eklem ve disklerde oluşan değişiklikler ağrılara neden olur. Boyun devamlı ve uzun süre sabit pozisyona maruz kaldığında kaslar gerilir ağrılara neden olur.
Eğer her hangi bir kazaya maruz kalmadıysanız boyun ağrısının tedavisi mümkün. Yapacağınız basit egzersizlerle oluşabilecek ağrılarında oluşmasını engelleye bilirsiniz.

Şimdi boyun ağrısı nasıl tedavi edilir?

Otururken ve ayakta dururken değil, aynı zamanda hareket halindeyken de duruşunuzu düzeltmeniz, boyun ağrı ve sertleşmesini engelleyebilir. Dik oturun, göğsünüzü şişirin, çenenizi hafif bir şekilde eğin ve başınızı kulaklarınızı omzunuza değdirecekmiş gibi yapın. Kaslarınızın gerildiğini ve sertleştiğini hissettiğinizde, meşgul olduğunuz işe ara verip dinlenin. Boynunuza masaj yapın, başınızı döndürün ve derin bir şekilde nefes alıp verin. Ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye sıcak ve soğuk uygulayabilirsiniz. Eklem hareketi, germe ve kas kuvvetlenme egzersizleri iyi gelir. Ağrılı bölgeye yapılan hafif masaj yapabilirsiniz tabi masaj yaperken sert yapmayın hafif şekilde yapın. Boyun desteği olan yastıklar kullanabilirsiniz.
Geçmeyen sürekli ağrılarınızda kesnlikle doktora gidin boyun fıtığı gibi başka hastalıkların habercisi olabilir.

Hiç yorum yok