BOYUN AĞRISI NASIL GEÇER?

Boyun ağrısı insanın yaşam kalitesini düşüren sıkıntılı bir ağrıdır. Bazen insanlar bu ağrılar ile günlük işlerini yapamayacak duruma gelirler.
BOYUN AĞRISI NASIL GEÇER?
Bu ağrıların birçok nedeni olabilir. Öncelikle bir hekim muayenesi ile ağrının nedeninin bilinmesi gerekir. Bu ağrıların altında ciddi bir neden olabileceği gibi bazen de basit bir neden olabilir. Her neden için farklı tedavi yöntemleri uygulandığı için bu nedenlerin mutlaka bilinmesi gerekir. Boyun ağrısı sorunları evde egzersiz yapılarak giderilebileceği gibi bazen de fizik tedavi veya cerrahi müdahale gerektirebilir.

Boyun Ağrısı Nedenleri

•         Spondylosis; omurların deforme olması nedeni ile belirtilerin ağırlaşmasıdır. Omurgadaki yumuşak doku ve kemiklerin zarar görmesi ve yıpranması sonucu ortaya çıkar. Genelde yaş ilerledikçe ortaya çıkar.

•         Dejeneratif disk rahatsızlığı; nedeni genellikle aşırı gerginlik ve strestir. Dokuların gerilmesi ile dokular güçsüzleşir. Bunun sonucunda da bu rahatsızlık ortaya çıkar ve boyun ağrıları ortaya çıkar. Bu belirtiler zamanla çok şiddetli bir hal alabilir.

•         Mekanik boyun ağrısı; mekanik boyun ağrısı genellikle boyun bölgesini nasıl kullandığınız ile alakalıdır. Mekanik boyun ağrısı belirtisi genellikle sırt ve omuzlarda ağrı ile kendisini gösterir.

•         Radikülopati; bu ağrının nedeni genellikle boyundaki sinirler ile alakalıdır. Sinirlerin deformasyonu neden olduğu için bu rahatsızlığın belirtilerinden biri o bölgede hissizlik meydana gelmesidir.

•         Boyun fıtığı; boyun fıtığı nedenleri genellikle ani hareket ve ağır yük kaldırma sonucu disklerde sıkışmanın meydana gelmesidir. Bu sıkışan diskler arsına sıkışan dokular fıtığa neden olur.

•         Spinal instabilite; genellikle ani bir darbe sonucu yaralanmalardan kaynaklı ortaya çıkarlar. Burada omurların gerekenden fazla hareket etmesi söz konudur. Bu da boyun bölgesinde ciddi ağrılar ortaya çıkmasına neden olur.

•         Dar kanal; omurilikte bulunan kanalların daralması sonucu ortaya çıkar. Ciddi boyun ağrısı nedenidir ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Boyun ağrısı için birçok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. İlaç tedavisi, fizik tedavi, cerrahi müdahale ile tedavi ve evde yapılacak egzersizler ile ağrı hafifletilir ve tedavi edilebilir. Boyun ağrısı olan kişiler ağır kaldırmaktan özellikle kaçınmalıdır. Oturma pozisyonu oldukça önemlidir. Oturabildiğiniz kadar dik oturmalısınız.

Boyun bölgesini sabit tutmaktan kaçının ve sürekli öne doğru eğilmeyin. Uyurken boyun yastığı kullanmakta fayda vardır. Boyun yastığı kullanmak mümkün değilse boynu zorlayacak derecede yüksek yastıklardan kaçının. Bunlara dikkat ederek ve evde boyun için uygun egzersizleri düzenli yaparak boyun ağrılarınız hafifletebilirsiniz.

Yorumlar