Semizotunun faydaları nelerdir

Sağlıklı kilo vermek isteyenler diyet listelerine bu şifalı bitkiye yer verebilir.
Semizotunun diğer adları: Pirpirim ,purslane, semizebe de denmektedir isimler yörelere göre değişmektedir.
Vitamin deposu olan semizotu içerisinde A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini yüksek miktarda bulundurmakta bu kadarla kalmıyor ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, manganez, demir ve bakır gibi mineralleri de içermekte. Genel de vejetaryenler bu sebzeyi tercih ediyor tadı gayet güzeldir. Zayıflamak isteyenler için tercih edilmesi gereken sebzedir semizotunun kilo verdirme etkisi vardır. Evinizde saksıda yetiştirebilir salatalarınızda tüketebilir ayrıca yoğurtlayıp da yiyebilirsiniz üzerine birazda limon sıkarsanız tadından yenmez hergün aşırıya kaçmadan öğünlerinizde salatalarda bulunması gereken vitamin deposu semizotunun mucizevi faydaları vardır bakalım bunlar nelermiş.
Semizotunun faydaları

Semizotunun bilinen faydaları

Kan şekerini dengeler.
İyi bir antioksidan kaynağıdır.
Kolesterolü düzenler.
Kansızlığı önler.
Kasları güçlendirir.
Kalp sağlığına faydalıdır.
Gut hastalığına iyi gelir.
Cildi güzelleştirir.
İdrar söktürücü olarak bilinir.
Sindirim sistemini rahatlatır.
Mide ülserlerine iyi gelir.
Kemik ve diş gelişimini destekler.
Böbrek kum ve taşlarını düşürmekte etkilidir.
İçerdiği demirle vücuttaki kırmızı-beyaz kan hücrelerinin yapımını kolaylaştırır.

Yoğurtlu semizotu salatası tarifi

Semizeotunu derin bir kaba koyup ,yapraklarını ayıklayıp yıkayın. Yıkadığınız semizotunu süzün. Yoğurt,sıvı yağ ezilmiş sarımsağı ve tuzu bir kapta karıştırın. Daha sonra da semizotunu içine koyup karıştırın salatamız hazırdır afiyetle tükete bilirsiniz.
Gördüğünüz gibi kan şekerinden tutun kalp sağlığına kadar insan vücuduna bir den çok önemli yararları var. Soruyorum size tadı lezzetli içeriği vitamin deposu bu sebze tüketilmezmi?.

Not: Sitemizdeki içerikler bilgi amaçlıdır. Sağlık konularında unutmayalım'ki tedavi için öncelikle doktora gidilmelidir.

Yorumlar