Keneden korunmanın yolları

Açık alanlarda keneden korunmak için yapılması gerekenler!
Açık yerlere, piknik alanlarına gidip geldikten sonra vücutta kene var mı diye kontrol edilmeli.
Keneye rastlandığı durumlarda en kısa sürede vücuttan uzaklaştırılması gerekir eğer ıssırmışsa koparmayın en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
Eğerki keneyi kendimiz çıkarmamız geregirse de ancak bunu elle yapmamak lazım pens yardımı ile bir vidayı sağa sola çevirir gibi kendimiz çıkarabiliriz. Keneleri çıkarırken üzerine sigara, alkol, kolonya gibi şeyler damlatmamamız lazım siz yinede kendiniz yapmayın. Yaz aylarında insanlar şehir hayatından uzaklaşmak için kendilerini ormanlık alanlara atar ailecek piknik yaparlar ancak ormanda bizi bekleyen kene tehlikesi olabilir keneden korunmak için uzun kollu giyisiler tercih edilmeli şortgibi kapri gibi kısa giyisiler tercih edilmemelidir.

Piknik alanlarına ve tarlalara giderken vatandaşların uzun kollu giysiler giymesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar. Tarlada çalışanların, hayvancılıkla uğraşanların pantolonlarını çoraplarının içine koymaları, yani vücutlarında açık alan bırakmamaları gerekiyor. Hayvanların barındıkları yerlerin sıkça ilaçlanması lazım şeklinde bilgi vermektedirler.

Yorumlar