Hamilelikte tırnak kırılması neden olur

Gebelik hormonları tüm vucudu etkilediği gibi tırnaklarıda etkiler tırnaklar zayıflar ve kırılma riski artar hamilelik döneminden sonra her şey normala döner fakat gebelik döneminde tırnak kırılmalarına karşı bazı önlemler almalıyız aksi taktirde tırnak mantarına yol açabilir.

Hamilelikte tırnaklar neden kırılır?

Hamilelik tüm vücudu etkilediği gibi tırnakları da etkiler. Gebelik hormonlarının etkisiyle tırnaklar eskisine oranla daha hızlı uzar ve incelerek zayıflar. Bu da kolay kırılmalara neden olur. Doğum sonrası tırnaklardaki bu durum eski haline döner.

Hamilelikte tırnak kırılmalarına karşı alınacak önlemler

Gebelik döneminde dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Tırnakların kolay kırılması ve saç dökülmesini önlemek için şu besinler tüketilmeli; Fındık, yumurta, soya fasulyesi, mantar, bezelye, avokado, muz, süt, ve kepekli tahıllar gibi besinleri yeterli miktarda almak tırnak kırılmalarını ve saç dökülmelerini engeller.

Tırnaklara nemlendirici losyon sürün faydalı olur.

Tırnak yeme alışkanlığınız varsa mutlaka vazgeçin. Yatmadan önce tırnak ve tırnak etlerinin üzerine iyi bir nemlendirici krem sürün.

Tırnak cilalarından kaçının kimyasal olduğu için mantar olma ihtimali yüksek olur.

Elde bulaşık veya çamaşır yıkamak durumunda kalırsanız eldiven kullanın.

Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun.

Ortak kullanılan banyo-duş zemini, yüzme havuzu çevresi gibi alanlarda yalın ayak basılmamalı, hamile kendi terliklerini kullanmalıdır.

Mantar enfeksiyonundan korunmak için ayaklar kuru ve temiz tutulmalı, çoraplar her gün değiştirilmeli, başkasına ait terlik ve ayakkabılar kullanılmamalıdır.

Yorumlar