Doğru egzersiz nasıl yapılır

Egzersiz nasıl yapılmalı; öncelikle hava şartlarında göre kendimizi ayarlamalıyız seçeceğimiz spor salonu havalandırılması iyi olan yerler tercih edilmesi gerekir.
Özellikle sıcak havalarda sıcaklığın ve nem oranın yüksek olması egzersiz yaparken vücudumuzu çok zorlanır nefes alıp vermekte güçlük çekeriz. Sıcak ortamlarda egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır.

Akşam saatleri serin olduğu için egzersiz yapmak için en iyi zamandır. Bakalım uzmanların doğru egzersiz yapmak için önerileri nelermiş.

Uzmanların görüşleri

Açık havada spor yapılacağı zaman sabah erken veya akşam geç saatlerde sıcaklığın yüksek olmadığı zamanlar tercih edilmeli. Günün büyük kısmında hava sıcaklığı fazla olacağından havalandırması iyi yapılmış, kapalı spor merkezlerine gidilmeli. Gevşeme ve solunum egzersizleri ihmal edilmemeli.

Egzersizler yemeklerden en az 1,5 saat sonra planlanmalı. Egzersiz öncesinde ve sonrasında oluşacak sıvı kayıplarını önlemek için bol su tüketilmeli. Egzersizler mümkünse haftanın 6 günü, süresi en az 30 dakika olacak şekilde yapılmalı. Hava sıcaklığının ve nemin yüksek olduğu saatlerde yürüme, koşma, bisiklet türü egzersizlerden kaçınılmalı.

Uzmanların egzersiz yapacak kişilere önerileri bu şekilde egzersiz yapmadan önce yapacaklarımız basit sağlıklı yaşam için egzersiz yapmak en iyi seçimdir fakat yanlış yapacağımız egzersiz saglığımızı olumsuz etkilemesine neden olabilir.

Spor yaparken bilinçli yapmalıyız yapmadan önce hareketleri, saati, hava şartlarını göz önüne almalıyız ve ne yapacağımızı bilmeliyiz.

Yorumlar