BAMYANIN FAYDALARI NELERDİR?

Ülkemizde üretim zamanı yaz ayları olan bamyanın faydaları saymakla bitmez. Bamya bazıları tarafından sevilmese de içerdiği antioksidanlar, elektrolitler ve mineraller bakımından sürekli tüketilmesi gerekir. Bu saydıklarımızın vücudumuza bir çok yararı bulunur. Peki bamyanın faydaları nelerdir? Bamya nasıl pişirili ve nasıl tüketilir? Sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız doğru adrestesiniz.
BAMYANIN FAYDALARI NELERDİR?
Bamya sağlığımıza oldukça faydalı yeşil bir sebzedir. Tüm dünyada sıklıkla tüketilen sağlıklı besinlerin arasında gelen bamya bir çok isimle anılır. Dünyanın her yerinde rahatlıkla erişim sağlayabileceğiniz ve tüketebileceğiniz bamya isimlerinin çeşitli olmasıyla beraber hazırlanış ve pişiriliş bakımından da oldukça çeşitlidir. İsterseniz salata olarak isterseniz soteleyerek veya çorba olarak tüketebileceğiniz gibi yahni olarak da tüketebilirsiniz.

Bamyaları kızartarak da tüketebilirsiniz ancak bu yöntem sağlığınız açısından pek faydalı olmayabilir. Bamya içerisinde doymuş yağ ve kolesterol içerir. Siz bu şekilde tüketmeyip, bamyaları soteleyerek düşük ateşte pişirebilirsiniz. Daha sağlıklı olarak tüketebileceğiniz bu yöntem ile içerisine biraz limon suyu eklemek tadına tat katacaktır.

Bamya yapışkan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yemekleri hazırlanırken içerisine biraz limon suyu eklemek yapışkan yapısından kurtulmasına etki eder. Yapışkanlığı atılan bamya ekşi bir tat ile buluştuğunda ağızda enfes bir tat bırakır. Sağlık ve tat bakımından eşsizdir. Biraz da bamyanın sağlığa olan faydaları hakkında bilgilendirme yapalım.

Bamyanın yapısında gözlemleyebileceğiniz lifsi hali mide ve bağırsak problemlerine karşı oldukça etkilidir. 

Bamya özellik olarak vücudunuzda biriken zararlı suyu emer ve zararlı toksinleri dışkı yoluyla vücuttan uzaklaştırır.

Kabızlık sorunu olanlar, gaz problemleri yaşayanlar veya zayıflamak isteyenler bamyayı bol bol tüketebilirler. Bamya kısık ateşte pişirildiği zaman besin değerlerini yitirmez. Bu nedenle size tokluk hissi verir ve sürekli yemek yeme isteği uyandırmaz.

Kan şekerini düzenlemede önemli bir rol oynayan bamya şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda kimsenin aklına bile gelmeyeceği özelliklerinden biri de saçlara hacim ve canlılık kazandırmasıdır. Bamya ile saçlar için hazırlanan bir çok etkili yöntem bulunur.

Çoğu kişinin sorun olarak algıladığı ve rahatsız olduğu sivilceler ile bamya savaşır. Bu savaşı genellikle bamya kazanır. Cildin pürüssüz olmasında oldukça etkilidir.

Bitki proteini bakımından başka sebzelere ihtiyaç duymayacağınız bamya iyi bir protein kaynağıdır. Bu cümlemizde bahsettiğimiz başka sebzeler nitelemesiyle bir tek bamyanın tüketilmesi gerektiğini söylemiyoruz. Her besinin ve bitkinin kendine has yararları bulunur. Bunları tüketmek sağlığınız açısından önemlidir.

Yaz bitkisi olan bamya bu özelliği sayesinde güneşe karşı iyi bir koruma sağlar. Başınıza sıcak geçmesin tabirine destekleyici niteklik sağlar.

Aşırı kilo alımını engelleyen ve şeker hastalarına sıklıkla tavsiye edilen bamya astım hastalarının da tüketmesi gereken sebzeler arasında yer alır.

Yorumlar

  1. çocukluğumdan beri sevmediğim bir yemekti bamya yemekleri ama sonra sonra yemeye başladım çok faydalı bir bitki.

    YanıtlaSil
  2. Şu an pazarda fiyatları 8-10 Tl arasında. Ben aldım. Bamyayı güzel yapan birini tanıyorsanız, ortaya şahane bir yemek çıkabilir.

    YanıtlaSil
  3. Bamyayı pek sevmem ama kışın yiyoruz birde sadece annemin yaptığını yerim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder