Öğrenme bozukluğu; Disleksi nedir

Disleksi bir tür öğrenme bozukluğudur toplumda zeka geriliği olarak yanlış bilinmektedir zeka geriliği olsaydı eğer Bill Gates ve Albert Einstein gibi dünyaca ünlü dahiler bu kadar dahi olamazlardı.
Öğrenme bozukluğu harfleri ve kelimeleri seçme güçlüğüdür. Bu rahatsızlığın en belirgin özelliği harflerin tersten algılanmasıdır.

Amerikan Psikiyatri Birliği'nin Mental Rahatsızlıklar Tanılama Sistemi (1994)'ne göre, Disleksi; Okuma Bozukluğu olarak Öğrenme Bozuklukları içinde tanımlanır. Disleksi;en sık görülen tip olduğu için öğrenme bozukluğunun tanımlanmasında dünyada genel olarak kullanılan bir terim haline gelmiştir.

Ülkemizde öğrenme bozukluğu yerine Disleksi teriminin kullanılmasının ayrı bir önemi vardır. Çünkü hem eğitimciler hem de anne babalar tarafından "Öğrenme Bozukluğu" ifadesi sıklıkla "Zeka Geriliği" olarak anlaşılmaktadır. Bu nedenle pek çok karışıklık ve yanlış anlaşılmalar yaşanmaktadır.

Disleksi Belirtileri

Sağ ve solunu ayırt edememe, Çocuğun konuşma zamanı gelmesine rağmen konuşmaya başlamada ve sözcükleri çıkarmada güçlük çekmesi, Nesne adlandırmalarında yanlışlıklar yapması (ayıcık yerine balıcık denmesi gibi), Kelimelerin birbirleri ile karıştırılması.

Nesnelerin adlarını yanlış öğrenmesi (sandalyeye masa denmesi gibi), Peltek konuşma, Temel nesnelerin adlarını ya da renklerini hatırlayamama, Aşağı ve yukarı gibi yer yön belirten kelimeleri ters kullanması, Yürürken yalpalama ve sağa sola çarpma, Nedensiz ağlama ve gülme, Tek başına kitap okumak istememe ve şarkıları öğrenmede güçlük çekme, Sıralama yapma konusunda güçlük çekme, Okuma ve yazma konusunda güçlük çekme, 23 ve 32 sayılarında olduğu gibi rakamları yanlış okuma gibi belirtileri gözlenmektedir.

Bu belirtiler disleksi yani öğrenme bozukluğu belirtileridir toplumda yanlış bilinen geri zeka belirtileri değildir.

Yorumlar