ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ (DİSLEKSİ) NEDİR?

Disleksi, öğrenme, okuma, yazma ve olaylar karşısında akıl yürütme gibi insana özgü faaliyetlerin yapabilirliğinde ciddi oranda azalma yaşanmasıdır. İlkokulda kendisi gösteren disleksi sebebiyle çocuklar okuma ve yazma öğrenemezler.
ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ (DİSLEKSİ) NEDİR?
Matematiksel işlemleri kavramada da ciddi sıkıntılar yaşarlar. Bu hastalığı yaşayan çocukların ailesine bu süreçte ciddi görevler düşmelidir. Çocuğun her zaman yanında olduğunu bildirmek çocuğun rahatlaması açısından oldukça faydalı olacaktır.

Disleksi zekası düşük seviyede olan çocuklarda görüldüğü gibi zekası çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Disleksi yaşayan çocuklarda zeka geriliği olması şart değildir. Fakat bazen disleksi hastalığı fark edilmeyebilir.

Disleksi hastaları zeka yeteneği düşük olabilir fakat bunun yanında insanlardan farklı olarak ciddi özelliklere de sahip olabilme yüzdesi oldukça fazladır. Örnek vermek gerekirse Albert Einstein’ de disleksi hastalığı bulunuyordu.

Neler Yapılması Gerekir

Disleksi rahatsızlığı yaşayan çocuklarda ciddi bir şekilde dikkat bozukluğu da görülür. Özellikle sınıf mevcudu bakımından fazla olan sınıflarda öğrenim gören disleksi hastaları odaklanma konusunda ciddi bir sıkıntıya düşerler. Disleksi rahatsızlığı yaşayan çocuklara eğitim verirken görsel eğitim metodu uygulanmalıdır.

Görsel hafıza daha geç unutulduğundan bu öğrenim metodunu kullanmak disleksi hastaları için çok önemlidir. Disleksi rahatsızlığı yaşayan çocuklara okul sınavlarını sözlü bir şekilde yapmak diğer çocuklarla kıyasladığımız daha adil bir davranış olur. Hastalık yaşayan çocuklar illa ki yazılı bir sınav olacaklarsa bu çoktan seçmeli yani test sınavı olmalıdır. Disleksi iki temel gruba ayrılmıştır. Bunlar doğuştan ve sonradan görülen disleksi hastalığıdır.

Kalıtsal Sorunlara Bağlı Ortaya Çıkan Durumlar

Doğuştan gelen disleksi hastalığı anne hamileyken oluşan komplikasyonlar neden olabilir. Yine anne karnında yetersiz beslenme disleksi hastalığının yaşanmasına ve ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Doğumdan sonra bebeğin nefes almasında belirli bir süre gecikme disleksi rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bunların yanında kalıtsal olaylara bağlı olarak disleksi sorunu oraya çıkabilir. Disleksi sorunu yaşayan çocukların ailelerine bu konuda ciddi görevler düştüğünü yazımızın başlarında belirttik. Onların her zaman yanında olduğumuzu çocuklarımıza sık sık beyan etmeliyiz. Öğretmenleriyle sürekli irtibat halinde olun ve  sık sık bilgi almanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar