İsilik Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İsilik özellikle yazın havaların ısınmasıyla bebeklerde daha sık ortaya çıkan deri döküntüsü hastalığıdır. Bebeklerde sık görülen isilik ter bezi kanallarının tıkanması sonucu ortya çıkmakta kısaca nedeni ise bebeğin sıcak ortamda kalmasıdır.
İsilik Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Tedavisi için doktor kontrolünde yani doktorun tavsiyeleri üzerine tedavi süreci uygulanmaktadır. Bebeğimizi isilikten korumak için giydirdiğimiz giysiler çok önemli dar ve lastikli giyisiler derideki küçük ter bezi kanallarını tıkadığı için oluşması daha kolay olur ve aşırı sıcak ortamlardan bebeğimizi uzaktutalım. İsterseniz isilik nedir daha detaylı olarak bilgilenelim.
İsilik nedir: Bebeklerde sık rastlanan deri hastalığıdır kısaca böyle tanımalayabiliriz nedeni ise ter bezi kanallarının sıcaktan tıkanmasıdır. Deri döküntüsü olarakta bilinen isilik hastalığından korunmak için bebeğin aşırı sıcak ortamlardan uzak durdurulması gerekir aksi halde daha da artması söz konusu olabilir. Genelde 1 veya 2 aylık bebeklerde daha sık rastlanır deri dökümü bir kaç gün sonra kaybolabir. 

İsilik belirtileri: Küçük pullar halinde, açık renkte kabarçıklar ortya çıkar ve içi su kabarcıklarla dolu ince pullar halinde görülmektedir. Ağır vakalarda ise su toplaması, kaşıntı ve kırmızı deri döküntüleri oluşmaktadır. Döküntü kaybolsada tekrar yenileyebilen deri hastalığıdır.

Genelde oluştuğu bölgeler ise gözkapakları, alın, yanaklar, burun ve bel bölgesinde görülür. Bel bölgesinde görülme nedeni ise bebeğe giydirilen lastikli giyisiler sonucu ortaya çıkar lastikli giyisiler ter bezlerini tıkaması sonucu ortaya isilik çıkmaktadır.
 
İsiliğin tedavisi nasıl yapılır: Hafif seyreden vakalarda tedavi gerekmez bebek serin ortamlarda tutulmalı ve nemlendirici kullanılarak zamanla ortadan kaybolur. Kaşıntılı ve iltihaplı kabarcıkların ortaya çıkması sonucunda mutlaka doktora gidilerek tedaviyi doktorunuzun önerileri üzere yapmalısnız.

İsilikten korunmak için öneriler: Bebeğe giyisi giydirilirken lastikli çok sıkan elbiseler tercih edilmemelidir sıcak ortamlarda fazla durulmamalıdır. Sıcak ortamlar terlemeye neden olduğu için ter bezlerinin tıkanması ortaya isilik çıkmasına neden olur ayrıca losyon veya krem kullanıyorsanız cilt gözenekleri kapanacağı için isiliğe yol açma ihtimali yüksektir.

Yorumlar

  1. isilik hakkında faydalı bilgiler verilmiş çok isime yaradı 1yildir takip ediyorum bu siteyi

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme