Gıda zehirlenmesi neden olur, belirtileri nelerdir?

Gıda zehirlenmesi nedir, nedenleri, belirtileri nelerdir ve zehirlenme sonrası tedavi için ne yapmalıyız?

Gıda zehirlenmesine neden olan başlıca neden tüketeceğimiz gıdaları uygun koşullarda saklayamadığımız için
ortaya çıkmaktadır. Son kullanma tarihi geçmiş bozulmuş besinleri tükettiğimizde gıda zehirlenmesine yol açmaktadır birde sebzelerimizi iyi ce yıkamalayız çünkü yıkanmayan sebzeler bakteri taşır bu bakteriler saglığımızı olumsuz yönde etkiler ve zehirlenmelerde ortaya çıkabilir. Özellikle süt ürünleri çabuk bozulmaktadır bu yüzden uygun koşullarda saklamalıyız bir de fazla bekletmeden tazeyken tüketilmelidir.
Et, Yumurta, Süt ve süt ürünleri, Kümes hayvanları eti, İşlem görmüş etler, Deniz ürünleri gibi gıdalarda bakteriler daha rahat üreyebilmektedirler bu yüzden tüketilmesine dikkat edilmelidir fazla uzun süre bekletilmesi bozulmalarına yol açabilir.

Uygun koşullarda saklanmayan gıda zehirlenmesine neden olan başlıca besinler şunlardır

Kırmızı et, ızgara köfteler, tavuk eti, midye, istiridye ve kabuklu deniz hayvanları. Sütlaç, kazandibi, muhallebi ve dondurma gibi süt ve süt ürünleri, yaş pasta, ekler ve puding gibi kremalı gıdalar, yumurtalı yiyecekler, mayonez içeren soslar, vakumlu paketi açılıp kısa sürede tüketilmeyen salam, sosis, sucuk, peynir gibi gıdalardır bu besinleri tüketirken son kullanma tarihine ve uygun saklamaya dikkat etmeliyiz özellikle sıvak havalarda erken bozulurlar. Marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında riskli olabiliyor.

Gıda zehirlenmesinin başlıca belirtileri şunlardır

Başlıca belirtileri genelde herkez bilir kusma, ishal ve mide bulantısı en belirgin belirtilerdir.
Bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal, Bilinç kaybı, havale, rahatsızlık hissi, hareketlerde uyumsuzluk, Nefes darlığı, morarma, solunum durması, Nabız bozukluğu, kalp durması, Sarılık gibi belirtiler görülmektedir.
Çeşitli maddelere karşı vücut tolerans seviyesi düşük ya da aşırı duyarlı olabilir. Bu durumda ortaya çıkan bazı durumlara alerjik reaksiyon denmektedir.
Gıda zehirlenmelerinden korunmak için yapmamız gerekenler son kullanma tarihine dikkat etmemiz ve özellikle sıcak havalarda uygun şekilde saklamalıyızki sıcakta kalması sonucunda çabuk bozulan gıdalar zehirlenmeye yol açar. Bu belirtileri kendinizde hissediyorsanız yada zehirlenmişseniz yapmanız gereken vakit kaybetmeden kesinlikle doktora muayene olmalısınız.

Yorumlar