GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gıda zehirlenmesi her ne kadar önemsenin bir sağlık problemi olmasa da ve hafif geçirilse de ciddi problemler karşısında ölümlere dahi sebebiyet verebilecek bir sağlık problemi olmaktadır.
GIDA ZEHİRLENMESİ NEDEN OLUR? BELİRTİLERİ NELERDİR?
Beslenme sırasında kişilerin bakteriler ve toksinler ile birlikte yapısı bozulmuş olan içecek ve yiyecekleri tükettiğinde meydana gelen sağlık problemine “Gıda Zehirlenmesi” adı verilmektedir.

Gıda zehirlenmesine ortam hazırlayan tek etmen bozulmuş yiyecek ve içecekler değildir aynı zamanda düşük ihtimalle de olsa bir çok kimyasal yolu ile oluşabilen toksin ve böcek ilaçları da gıda zehirlenmelerine sebebiyet verebilmektedir. Her besinin kimyasal yapısının bozulduğunu anlamak mümkün değildir.

Çünkü her besin bozulduğunda ve kontamine olduğunda tadında, kokusunda ya da görüntüsünde farklılık meydana gelmeyebilmektedir. Gıda zehirlenmelerinin temelinde besinlerin içerisinde üreyen bakteriler yer almaktadır. Bu nedenle de nem ve sıcaklık gibi faktörlerin bakterilerin üremesine ortam hazırladığı düşünülür ise besinlerin saklanacağı yerler son derece önemli olmaktadır.

Gıda Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Her sağlık problemi gibi elbette gıda zehirlenmesi de farklı süreçler içerisinde olsa da farklı belirtileri meydana getirebilmektedir. Bir çok farklı gıdadan zehirlenme olasılığı düşünülür ise her gıda zehirlenmesinin kuluçka yani ortaya çıkış süresi farklılık arz etmektedir. Bu hususlar doğrultusunda gıda zehirlenmesinin temel belirtileri;Genel olarak gıda zehirlenmeleri kendisini 12 ile 48 saat arasında gösterebilmektedir.

-    Gıda zehirlenmesi 1 ile 3 gün sürse de bakteri enfeksiyonunun türüne göre bir haftaya kadar devam edebilmektedir.

-    Gıda zehirlenmesinin görülen en net belirtilerinin başında sindirim sisteminde meydana gelen karın ağrısı ve ishal olmaktadır.

-    Kanlı dışkı gıda zehirlenmesinin belirtileri arasında sıkça görülmektedir.

-    Gıda zehirlenmesi sırasında hem ateşlenme hem de titreme şeklinde üşüme görülmektedir.

-    Halsiz ve bitkin hissetme ile kas ağrıları da yine gıda zehirlenmesi belirtileri olmaktadır.

Gıda Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Gıda zehirlenmesi kendisini açık ve net şeklinde göstermemektedir. Dolayısıyla da uzun süren halsizlik, şiddetli kas ağrıları ve özellikle sarı renkte ya da kanlı dışkı görülüyor ise ve bu durumlara ek olarak ağırı mide bulantısı ve kusma var ise öncelikle bir şey yenmeden küçük yudumlar ile su içilmelidir ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Yorumlar