Dünyanın En Tehlikeli 10 Örümceği

Örümcek her kültürde, farklı anlamlara gelen varlıklardır. Kimi kültürlerde korkulan, kimi kültürlerde bereket getirdiğine inanılan canlılardır. Ülkemizde, çok fazla zehirli türlerine rastlanmamakla birlikte, bazı zehirli türlerini de belirtmek gerekir.
Dünyanın En Tehlikeli 10 Örümceği

Zehirli Örümcek Türleri Nelerdir?

Bilinen belli başlı on zehirli örümcek türü bulunmaktadır. Sırasıyla isimlerini belirtmek gerekirse:

1.    Calut isimli Kuş Yiyen Örümceği
2.    Liken isimli Avcı Örümcek
3.    Brezilya yöresinde görülen, pembe renkli Kuş Yiyen Tarantula
4.    Cochin olarak adlandırılan, Kazıcı Örümcek türü
5.    Brezilya Kumral ve Kırmızı Tarantula Örümceği
6.    Kolombiya Siyah Tarantula Örümceği
7.    Herkül Babun İsimli Tarantula Örümceği
8.    Deve Örümcek Türü
9.    Brezilya Gezici Örümcek türü
10.    CerbalusAravaensis Örümcek türü

Bu zehirli örümcek türlerinden, Deve Örümceği ülkemizde görülmektedir. Ülkemizde sadece, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bu örümcek türüne rastlanabilir.

Zehirli Örümcek Türlerini Yakından Tanımak Gerekirse;

Çok sıcak ve Ekvatoral Bölgelerde, zehirli örümcek türlerine daha sık rastlamak mümkündür. Ülkemizde ise, sıcak bölgelerin dışında, zehirli örümcek türleri yok denecek kadar azdır.
Sırasıyla, bu zehirli örümcekleri yakından tanımakta yarar var.

CerbalusAravaensis Örümcek türü, yetişkinlerinde boyu yaklaşık, 25 cm. civarındadır. Avlanmak için, gündüz görmek imkansızdır. Geceleri avını yakalayan örümcek türüdür.

Brezilya Gezici Örümcek türü ise, en önemli özelliği sinsi olmalarıdır. Özellikle, ayakkabılarda gizlenme özelliği ile nam salmıştır. Son derece zehirli bir örümcek türüdür.

Deve Örümcek Türü, ülkemiz sınırları içerisinde yaşar. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülen, tek zehirli örümcek türüdür.

Herkül Babun İsimli Tarantula Örümceği ise, tüylü yapısı ile değişik bir görünüme sahiptir. Son derece zehirli bir örümcek türüdür.

Kolombiya Siyah Tarantula Örümceği, koyu renkli korkunç bir görünümü vardır. Diğer örümcek türleri kadar zararlı değildir.

Brezilya Kumral ve Kırmızı Tarantula Örümceği ise, bulunduğu konum itibariyle, Güney Amerika’da yaşar. Boyları yaklaşık 30 cm. civarındadır.

Cochin Kazıcı Örümcek türü, adından da anlaşıldığı gibi, yaşadığı yer ağaç aralarıdır. Sri Lanka’da sıklıkla görülen örümcek türüdür.

Brezilya Pembe Renkli Kuş Yiyen Tarantula ise, böcek, fare gibi hayvanlarla beslenebilen örümcek türlerindendir.

Liken isimli Avcı Örümcek ise, en iri örümcek türlerindendir.

Kuş Yiyen Örümceği de Güney Amerika’da görülen, zehirli örümcek türlerindendir.

Yorumlar