KOL VE BACAK UYUŞMASI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Genellikle hastalık belirtileri vücutta duyulan bir ağrı ile ortaya çıkar. Bazı durumlarda kol ve bacaklarda uyuşma görülebilir, fakat fazla dikkate alınmaz.
KOL VE BACAK UYUŞMASI İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?
Bu uyuşmaların nedeni bazı hastalıklara bağlı olabilir. Bu nedenle erken teşhis edilerek sebebi araştırılarak nedenleri ortaya çıkarılıp tedavisi sağlanmalıdır. Bacak ve kollarda uyuşma olduğunda iki ayrı bölüme giderek neden kaynaklandığı tespit edilebilir.

Beyinle alakalı hastalıklar olabileceğinden nöroloji bölümünde gereken tahlil ve incelemeler yapılmalıdır. Kol ve bacaklarda fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklanan durumlar olabilir sinir sıkışması zedelenme gibi durumlar söz konusu olacağından fizik tedavi bölümünde gereken muayene ile durumunuzun nedeni tespit edilmektedir.

Hangi Doktora Gidilmeli

Bazı hastalarda kol ve bacak uyuşmasının sebebi şeker hastalığına bağlı olabilir. Herhangi bir sebeple lif kopması ve kaslarda hasar nedeni ile uyuşma problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Beyin en önemli organlardan biridir. Kol ve bacaklardaki uyuşma sebepleri arasında beyin hastalıklarının erken olarak tespiti için nöroloji bölümünde mutlaka kontroller yapılmalı ve erken önlemler alınmalıdır. Hastalığın nedeni tespit edilerek gereken tedavi yollarının uygulanması sağlanır.

El Ve Ayak Uyuşmasın da Tedavi Yolları

El ve ayak uyuşmasının nedeni çeşitli hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hastalığa neden olan sağlık sorunun tedavisi yapılmalı hasta şeker hastası ise ona göre tedavisi sağlanmalıdır. Multipl skleroz hastaları tedavi edilerek uyuşmaların azaltılması için gereken yapılmalıdır. Uyuşmalardan yakınan hastalar tedavilerinden sonrada hala sıkıntıları devam ediyorsa bazı ilaç tedavisi ile uyuşmalar aza indirilmektedir. Hastaların durumuna göre ilaç tedavisi yapılmaktadır.

Bu tedavide kullanılan ilaçlar karbamazepin, duloksetin, gabapentin, amitriptilin, pregolabin gibi ilaçlardır. Bazı uyuşmalar B6 vitaminin vücutta fazla olmasından da kaynaklanabilir. Sinir sıkışmasına bağlı nedenler ve kalsiyum ya da fosfor gibi eksikliklerden kaynaklanan uyuşmalar görülmektedir. Bazen yeterince aort bacaklara kan pompalamadığında bacaklarda uyuşma görülebilir. El uyuşmalarının genel nedeni karpal tunnel sendromu olarak bilinen ve daha çok bayanlarda görülen bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda EMG ile yapılan tetkiklere göre tedavi şekli belirlenir Gerekirse kalsiyum tedavisine başlanır.

Yorumlar