Bacak ve kol uyuşması neden olur

Hastalıklar yaşam kalitesini olumsuz yönde oldukca etkilemektedir bu hastalıklardan biri de bacak ve kol uyuşmasıdır uyuşmalar hangi hastalığın habercisidir.
Damar sertliği olarak bilinen bazı hastalıkalırın habercisi olan uyuşmalar genelde şeker hastalarında görülmektedir uyuşma belirtileri olan kişiler mutlaka doktor muayenesinden geçmeli hastalığın teşhisi konulmalıdır.

Erken teşhis çok önemli çünkü hangi hastalığın olduğu ortaya çıkmadan tedavi süreci başlatılamaz hastalık bilindiği taktirde hastalığa göre tedavi süreci başlar.

Damar sertliği en önemli neden

Periferik atar damar hastalığının en belirgin özellikleri arasında bacak ve kolda uyuşma güç kaybı, görmede veya konuşmada geçici bozukluk yer alıyor.

Bunların dışında inme, yürürken bacaklarda ağrı, bacaklarda kapanmayan yaralar, ereksiyon (sertleşme) zorluğu, yemek sonrası karın bölgesinde ağrı, el hareketleri ile gelişen baş dönmeleri, sırt veya karında ağrı da doktora gitme konusunda uyarıcılar arasında. Hastalığın en önemli nedeni ise halk arasında damar sertliği olarak bilinen aterosklerozdur.

Damar tıkanıklığı sıklıkla şeker hastalarında görülüyor

Bacak damarlarının tıkanıkları diz altı ve üstü diye sınıflandırılmakta ve son yıllarda balon veya stentleme cerrahiden daha sık kullanılıyor. Diz altı damar tıkanıkları özellikle şeker hastalarında görülüyor. Tedavi süreçleri geciktirildiğinde, ayakta kapanmayan yaralar çoğu zaman uzvun kesilmesi ile sonuçlanabiliyor. Balon ile damarın açılması hem yara iyileşmesi hem de uzuv kayıpları önemli ölçüde azaltabiliyor.

Şeker hastalığı ciddi hastalıklardandır mutlaka doktor tavsiyelerine uyulması gerekir.

Sağ yada sol Kol ve Bacakta sürekli tekrar eden uyuşmalar olduğunda Fıtık belirtisi olduğunu biliyorum eğer bu şekilde bir sorun varsa ciddiye almanızı tavsiye ederim.

Yani kısacası kesinlikle bu gibi durumlarda doktora gidilmesi gerekir.

Yorumlar