Pazartesi, Haziran 29, 2015

Topuk çatlamasını önleyici ve tedavi edici formüller

Kadınlarda menopoz sonrası dönemde görülen cilt kuruluğu artar ve fazla kiloların da etkisiyle topuklara binen yük arttığı için topuk çatlakları oluşabilir. Peki topuk çatlakları hangi hastalığın habercisi ?
+Ayak mantarları topuk çatlaklarının en önemli nedenlerinden birisidir.
+Sedef hastalığı, bazı egzama çeşitleri de ayakta topuk çatlakları sebepleri arasındadır.
+Sistemik hastalıklar arasında şeker hastalığı ve tiroid hastalıkları da ciltte kuruma fazla olduğundan dolayı ayak topuk çatlakları görülür
+Çıplak ayaklarla dolaşmak ta ciltte kurumaya neden olduğu için topukta çatlak ve çatlama riskini artırır.
+Kalitesiz ve sert tabanlı, astarlı ayakkabı giyilmesi de ayak topuğu çatlamalarının nedenleri arasında dikkat çekmektedir.
Daha çok kuru ciltlerin problemi olan topuklardaki aşırı çatlaklar, topuk ve ayak tabanında görülür. Ayakları yıkadıktan sonra kurulamamak, yalınayak gezmek, küçük terlik giymek gibi nedenlere bağlı olarak ta ortaya çıkar.
Her banyodan sonra ponzo taşıyla yumuşak hareketlerle ölü deriyi temizleyin Çatlak bölgeleri, içeriğinde E vitamini ve jojoba yağı bulunan ayak kremleriyle gün boyu sık sık kremleyin Çatlaklarınız kaybolana dek, sürekli çorap ve kapalı ayakkabı giyin.


Topuk çatlamasını önleyici ve tedavi edici formüller

1 Gece yatarken topuklarınıza, ezilmiş bir aspirinle karıştırdığınız vazelini sürüp çorap giyebilirsiniz Bu sorunu çözen bir yöntem ama uzun süreli kullanımda topuklarda sararmaya yol açıyor.
2 Soğuk suyun içine elma sirkesi koyup yarım saat bekletebilirsiniz.
3 Gül losyonu ile ayağınıza masaj yapmak hem topuklara hem de tırnaklara iyi geliyor.
Topuk Çatlağına Bitkisel Çözüm: Sarı Kantaron Otu
4 Aynısafa çiçeğinden elde edilen krem, yağ ya da sarı kantoron yağı cildi yenileme özelliğinden dolayı topuklara çok iyi geliyor Aktarlarda bulabilirsiniz
5 Topuklarınıza zeytin yağı sürüp, masaj yaptıktan sonra, galoş giyin ve yaklaşık 2 saat bekletin Ya da aynı işlemi gece yapıp galoşla uyuyun.
6-1 yemek kaşığı limon, 1 yemek kaşığı gliserini karıştırıp kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder