Tibet mastifi özellikleri nelerdir

Adından da anlaşıldığı gibi kökeni tibet olduğu için tibet mastifi denilmekte ayrıca bu köpeğin diğer köpeklerden ayıran en büyük özelliği hepsinden pahalı olmasıdır bir milyon dolarlık köpek olarak hafızalarda yer edinmiştir.

Özellikleri

Büyük ve aslana benzeyen boynundaki yele sayesinde daha asil gözüken bu hayvan oldukca güçlüdür.
Bakımına göre 15-20 sene yaşayabilirler köpekler arasında en zekileride denmekte zeki oldukları için güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Aslana benzeyen yeleği en büyük özelliklerinden biri demiştik fakat yelenin artısı olduğu gibi eksi side var bu eksi çoğunluğunda duyma problemi vardır. Çok pahalı olduğundan 1 milyon dolar verip alan kişiler tibet mastifi ni çoğaltıp para kazanma amaçında kullanmaya başlamışlar bu nedenlede safkan ırkları giderek azalmış eskisi kadar popilerlikleri kalmamıştır.
Sizlere şöyle örnek vermek istiyorum bir telefon çıktı ve çok tutuldu bazı uyanıklar hemen bu telefonların çakmalarını üretip aynı kalitede olmayan telefonları piyasada normal fiyatından çok çok aşşağısında satmalarıdır. Bu köpekler çok para ettiği için böyle yöntemlere başvurulmuştur fakat bu yüzden eski değerleri kalmamıştır. Tibet mastifi yinede iyi para yapmaktadır safkan ırkları özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde bulunmaktadır buradaki köpekler iyi para yapıyor ülkemizde ise 10 bin tl civarında piyasası vardır. Resimde gördüğünüz gibi ihtişamlı görüntüsü var saygılar.

Yorumlar