Ramazanda nasıl beslenmeliyiz?

Ramazan ayında nasıl rahat oruç tutarız diye düşünmeyin iftarda ve sahurda yiyeceklerimize ve içeceklerimize dikkat edersek gündüz fazla zorlanmadan orucumuzu tutabiliriz fakat şunu belirteyim en önemlisi sabır dır sabrettiğimiz taktirde bu önerilerede uyarsak çok rahat bir ramazan ayı geçireceğimize inanıyorum.
Ramazan’da sahurda yumurta, peynir gibi güzel ve hafif bir protein kaynağını eklemekte fayda var. Bununla beraber ekmek tüketimini abartmadan 2-3 dilim, tam buğday, tam tahıl ekmeği ile birlikte bir sahur yapılabilir. Sahura 1 porsiyon meyve ekleyebilir veya 1 kase kadar şekersiz kaynatılmış hoşaf ekleyebiliriz. Böylece hafif hem de bizi günün ilk saatlerinde rahat tutabiliriz.

Ramazan’da gün boyu yaklaşık 17 saat susuz kalınacağı için iftar yapıldıktan yarım saat kadar sonra su içmeye başlamalıyız. Sahura kadar en az 2 litre su almalıyız. Tabi bu aralıkta 1 şişe maden suyu doğal maden suyu tüketmekte fayda var. Çünkü gün boyu terle sıcaklıkla beraber su ile birlikte mineral kaybı da olacak. Bunu en doğal yoldan karşılama şekli maden suyu tüketmektir. Dolayısı ile iftardan sonra bir şişe maden suyu ve 1.5-2 litre su tüketmekte fayda var. Önerileri kulak ardı yapmayalım sağlıklı şekilde oruçlarımızı tutalım.

Yorumlar