Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?

Bedenle yapılan ibadetlerden biri olan oruç, Ramazan ayında tutulur. Müslüman olan, zihinsel bir engeli olmayan ve ergenliğe girmiş her bireye farz olan oruç, tan yerinin ağarmasından. Gün batımına kadar ibadet amaçlı yemek, içmek gibi davranışlardan uzak durmaktır.
Ramazan'da Nasıl Beslenmeliyiz?
Bir aylık bir süreyi kapsayan bu süreçte beden sağlığını korumak için dikkat beslenmeli ve bazı yiyecek ve içecekleri tüketmekten uzak durmalıyız. Ramazan ayı boyunca gün içinde bir şey yiyip içilmeyeceği için insan bünyesi etkilenebilir ve istenmeyen sağlık sorunları yaşanabilir.

Özellikle yaz aylarında tutulan oruç insan bünyesini çok yorabilir ve uzun süre açlık, susuzluk sinir hali yapabiliyor. Alınacak bazı tedbirler yaz mevsiminin sıcaklığından çok etkilenmemeye yardımcı olacaktır. Doğru beslenme ile tüm sorunların önüne geçilmiş olur.

Sahurda Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur?

Tan yeri ağarmadan önce bireylerin kalkıp oruca dayanabilmek ve vücut dengesini koruyabilmek için yemek yemesine sahur denir.  Sahurda insan bünyesini yormayacak besinler tüketmek gün boyu baş ağrısı, mide bulantısı gibi açlık ve susuzluğun getirdiği sorunları yaşamamaya yardım eder.

•    Sahurda protein içerikli yiyecekler tüketmeye özen göstermeliyiz.

•    Sahurda mide asidini arttıracak gazlı içecekler tüketmemeliyiz.

•    Baharatlı yiyeceklerden uzak durmalıyız.

•    Sahurda daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacak çavdar ekmeği ya da tam buğday ekmeği tüketmelisiniz.

•    Tuz oranı yüksek olmayan yiyecekler tüketilmelidir.

İftarda Dengeli Beslenme Nasıl Olur?

Gün boyu aç kalan insan iftarda birçok yemeğin tadına bakmak isteyebilir. Ancak gün boyu aç kalan bir insan hızlı bir şekilde çok fazla yemek yerse mide fesadı gibi istenmeyen sağlık sorunları yaşanabilir. İftara su, hurma veya çorba ile başlamalı ve midenin ana yemeğe hazırlanmasına yardım etmelisiniz. Ana yemeğe geçmeden önce bir süre dinlenmeli daha sonra ana yemeğe geçmelisiniz.

Pirinç pilavı insan bünyesini yorabileceği için iftarda bulgur pilavı tüketmelisiniz. Yemeklerinizde az yağlı et tercih etmeli ve sebze tüketmeye özen göstermelisiniz. İftarda kızartma, çiğ köfte gibi gıdalar tüketmemelisiniz. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tüketmelisiniz. İftarda bolca su tüketmeli ve gazlı içeceklerden uzak durmalısınız.

Yorumlar