Nane ve çayının faydaları nelerdir

Nanenin vücudumuza bir çok yararı bulunmaktadır ağız kokusunu giderdiğini herkez bilir yıl boyunca kullanacağımız nadir bitkilerdendir.
Naneyi yemeklerde ve salatalarda kullanırız daha bir çok alanda kullanılır örneğin sakızlara ve içeceklere aroma versindiye kullanılmaktadır.

Modern tıpta bir çok araştırmada kendini kanıtlayan nadir bitkilerdendir uzmanlar genelde nane çayını önermektedirler özellikle sindirim sistemi sorunlarında yararları görülmüştür.

Yağı, suyu ve kurutulmuş yaprakları tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğimiz bitki olduğundan yan etkisine pek rastlanmaz alerjisi olan kişiler hariç tabiki naneye karşı alerjiniz var ise kullanmamalısınız.

Nane ve çayının başlıca faydaları

Boğaz kuruluğuna iyi gelir, gaz gidericidir, mide bulantısını alır, mide ekşimesini azaltır, sindirime yardımcı olur ve ağız kokusunu giderir. Nane çayının buharını solumak ise burun tıkanıklığını giderir ve sinüsleri açar. Ayrıca bağırsak solucanlarını düşürür ve kas ağrılarını gidermeye yardım eder.

Hazımsızlık, gaz, sindirim sistemi sorunları başta olmak üzere pek çok rahatsızlığın tedavisinde etkili bir çözüm rölünü üstlenmektedir. Herkezin evinde yoksada rahatlıkla bulunabilen bitki olduğu için özellikle çayını düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Yorumlar