KAN VERMENİN ÖNEMİ VE FAYDALARI NELERDİR?

Her geçen yıl insan hatalık veya kaza geçirmesi durumunda kan yetersizliğinden hayatını kaybetmektedir. Kan bağışı insan hayatını kurtarmadan en önemli adımdır.
KAN VERMENİN ÖNEMİ VE FAYDALARI NELERDİR?
İnsan hayatını kurtarmadan yapılacak bu özel adım aynı zamanda kan bağışı yapacak olan bireyin kendi sağlığını da olumlu etkiler. Kan bağışı bireyin kan hücrelerinin yenilenmesini sağlıyor ve bireyin daha güçlü bir vücuda sahip olabilmesini sağlıyor.

Kan, insan için en önemli ilaçtır ve tek kaynağı yine insandır. Günümüzde hala kan yerine geçebilecek bir madde elde edilmeye çalışılsa da hala kan yerine geçebilecek bir madde yapılamamıştır. Bu durum kan bağışının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Kan Bağışına Bir Gün İhtiyaç Duyabilirsin

Günümüz ülkelerinde kan bağışı giderek artmaktadır. İnsanlar kan bağışının artması sebebiyle kan ve kan ürünleri ihtiyaçlarını kolaylıkla sağlayabilmektedir.  Kan bulamama sorunu gibi bir derdi olmayan bu ülkelerde kan bağışının bu kadar önemsenmesi örnek alınacak bir davranıştır.

Kan bağışında bulunmak insanın vücudunu yenilediğini ve sağlığını olumlu etkilediğini söylemiştik. Yılda iki kez kan bağışında bulunmak sağlığınıza hiçbir şekilde zarar vermemekle birlikte olumlu etkiler yapıp kendinizi daha genç ve dinamik hissetmenizi sağlar.

Kan Vermenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

•    Kan hücrelerini yeniler.

•    Kan verildikten sonra kan yapan organ uyarılmış olur ve kan yapmaya sevk edilir.

•    Kendinizi huzurlu hissederseniz.

•    Gönüllü kan bağışı yaparak örnek teşkil edersiniz ve kan bağışı yapmak isteyen birey sayısının artmasına katkıda bulunmuş olursunuz.

•    Kan bağışı yapan birey herhangi bir durumda kana ihtiyacı olacağını düşünerek güven içerisinde bağışını yapar.

Kimler Kan Bağışında Bulunabilir?

18-65 yaş arasında, 50 kg üzerindeki önemli bir hastalık riski taşımayan her birey kan bağışında bulunabilir. 2 ay ara ile yılda 4 kez kan bağışı yapılabilir.

Kan Bağışı Yapmak İsteyen Bireylere Uygulanan İşlemler Nelerdir?

•    Öncelikle bir form doldurmanız gerekmektedir, bu formu samimi bir şekilde doldurmalısınız.

•    Form doldurma işleminden sonra birey sağlık çalışanları ile kısa bir istişare yapar ve bütün sorular samimi bir şekilde cevaplandırılır.

•    Kan bağışı için genel bir sorun olmadığı düşünüldüyse genel bir muayene yapılır.

•    Bu süreçte ki tüm sorunlar çözüldüyse kan bağışı gerçekleştirilir ve bazı testlerden geçer.

•    Kan bağışı sonrası yapılan testlerden olumlu dönüş alındıysa kan bağışı işlemi sona ermiş demektir. Bu işlem 15 dakikadan az sürmektedir.

•    Kan alımı sonra 15 dakika bir gözlem süreniz vardır işlem sonrası bağış yapacak bireylere yiyecek ve içecek ikramı yapılır ve kendilerine teşekkürlerini sunarak uğurlarlar.

Yorumlar