İdrar renkleri ve anlamları nelerdir?

İdrar renkleri ne anlama gelir: Her gün düzenli olarak yapılan sindirim işlemlerinde idrarla vücut bünyesindeki sıvıyı atmaktadır. İdrar yapılırken çeşitli durumlara bağlı olarak idrarın rengi değişir. Bu durum insanları rahatsız edip meraklandırdığı için bizler de bu renkleri sizlere açıklamak ve bu konuda sizleri bilinçlendirmek istedik.
İdrar renkleri ve anlamları
Bu bilinçlenme çok önemlidir çünkü idrar renginin farklı olmasının altında bazı hastalıklar olabilmektedir. Parlak sarı ve neon sarısı idrarın oluşmasının sebebi vücuda fazla vitaminin girmiş olmasıdır.

Özellikle suda kolay çözülen B2 vitamini idrar renginin parlak olmasına neden olmaktadır. Koyu renk veya altın renginde oluşan idrarın sebebi ise vücudun çok fazla sıvı almadığını göstermektedir.

Ayrıca yoğun şekilde B vitamini içeren maddelerin tüketildiğini de göstermektedir. Pembe veya kırmızı idrarın oluşmasının da bazı önemli nedenleri vardır.

Pancar, böğürtlen gibi gıdalar fazlasıyla tüketilmişse renkleri idrara geçmiş olabilir. Bu durum endişelenecek bir şey değildir. Antibiyotik kullanımı da idrarın kırmızı renkte olmasına sebep olur. En dikkat edilmesi gereken şey ise idrara kanın karışmasıdır.

İşte bu durumda oluşmuş olabilecek bir tümörden bahsedilebilir. Bu yüzden bir an önce doktor kontrolü gerekir. 

Çok açık renk idrarın nedeni ise fazla sıvının tüketilmiş olmasıdır. Ayrıca hepatit ve karaciğer sirozunda da açık renkte idrar olduğu gözlemlenmiştir. Hamile bayanlarda da açık renk idrar görülür. Turuncu renkte idrar ise yine susuzluktan dolayı oluşabilmekte olup aynı zamanda kemoterapi gören hastalar da sıklıkla görülen bir durumdur.

Ayrıca havuç suyu da bu rengin oluşmasına neden olabilir. Mavi veya yeşil renkli idrar ise çok nadir görülmesine rağmen, gıdalarda kullanılan boyaların sebep olduğunu belirtmişlerdir. Mor renkli idrar ise vücutta oluşan genetik bir hastalığın sonucudur. Nadiren görülen bir sıkıntı olmasına rağmen üstünde durulmasında fayda vardır.

Yorumlar