Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırıktan Kurtulmanın Doğal Yolları

Gün içinde hayatımızı olumsuz yönde etkileyen hıçkırık, diyaframın istemsiz bir şekilde kasılmasıyla hava akciğerlerine geçerken boğazdan çıkan ve aralıklarda tekrarlayan bir durumdur. Hıçkırık bazen kendiliğinden geçer, bazen de dirençli, kronik ve inatçı bir şekilde olur.
Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırıktan Kurtulmanın Doğal Yolları
Geçici hıçkırık bir hastalığın sebebi olmaksızın kendiliğinden geçer. İnatçı hıçkırık da geçici hastalık gibi bir hastalığın nedeni olmadan 2 gün veya 1 ay içerisinde geçer. 1 aydan fazla süren hıçkırıklar dirençli hıçkırıktır. Bir hastalık yüzünden olan kronik hıçkırık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Hıçkırık atakları genelde 4 ve 12 dakikada olur.

Hıçkırık Neden Olur? 

Çok fazla yemek yendiğinde mide çok dolu olduğu için kısa süren bir hıçkırığa neden olur.

Hızlı bir şekilde yemek yemek, alkol içmek, hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasından mide ısısı aniden değiştiği için hıçkırığa neden olur.

Çok fazla gülmekte fazla hava yutmasına neden olur ve hıçkırık başlar bu hıçkırıklar kısa süren bir hıçkırıktır.

Çok stresli olmak diyaframı uyaran hormonu uyarmasına neden olur ve kasılan diyafram hıçkırığa neden olur.

Hamile kişilerde bebeğin büyümesi annenin diyaframına baskı yapar ve buda hıçkırığa neden olur.

Vücuttaki diyaframına bağlı sinir sistemlerin zarar görmesi kronik hıçkırığa neden olur.

Hıçkırık bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilir. Her hastalık farklı semptomlar gösterir ve kişinin bünyesine göre değişir.

Hıçkırıktan Kurtulmanın Doğal Yolları

Geçici hıçkırıktan kurtulmanın en doğal ve en çok bilinen yöntemi su içmektir. Limon suyu da hıçkırığı neden olan diyaframın kasılmasını uyararak hıçkırığı durdurur. Vücudun gevşetmeye çalışmak hıçkırığı da keser. Yüz üstü yatağa uzanarak kollarınızı yanlara doğru serbest açın ve başınızı da yan çevirin.

Daha sonra nefesinizi 10-15 saniye tutup ve yavaşça nefesinizi bırakın. Bu yöntemi bir kaç kez deneyin ve kalkmadan bir süre önce dinlenmek gerekir. İnsanı rahatlatan ve sakinleştiren papatya çayından içmek diyaframında rahatlamasına ve gevşemesini sağlayacağı için hıçkırığı durduracaktır. Bir bardak suyun içine bir çay kaşığı sirkeyi suyla karıştırıp içmek hıçkırığı durdurur. Eğer ki 48 saat süren bir hıçkırığınız varsa doktora gitmeniz gerekir. Size kas gevşetici gibi ilaçlar verebilir.

Yorumlar