Difteri (kuşpalazı) nedir

Difteri basili nedir, belirtileri nelerdir, tanı ve tedavisi nasıldır

Difteri hastalığı yani kuşpalazı genelde çocuklarda görülür aşısı mümkündür difteri aşısı yapılırsa sorun olmaz aşı olmayan kişilerde görülebilir. Hastalık bulaşıcıdır mikrobun boğaz, burun ve gözdeki yaralara yerleşmesiyle ortaya çıkar yani her hastalık gibi mikroplardan kaynaklanmaktadır.
Belirtileri yüksek ateş ve halsizliktir erişkinlerde görülme sıklığı azdır.
Oldukca yaygın olduğu için mutlaka aşısı yapılmalıdır.
Hastalığın bulaşmasını önlemek için hastanın yediği tabak, su içtiği bardak gibi kullandığı eşyalardan uzak durmak gerekir.
Difteri basili nasıldır ve nelere yol açar; Düz veya hafif bükük silindir şeklindedir. Kalınlık ve boyları değişiktir. 34-95 derecede ürerken toksinini (zehirini) salgılar. Toksin, insan ve bütün hayvanlar için oldukça tehlikelidir. Dokularda harabiyet ve sinirlerde felç yapar.
Difteri hastalığının tedavisi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır doktorun tavsiyeleri üzerine tedavi süreci başlar kısa zamanda difteri (kuşpalazı) hastalığından kurtulmanızı sağlar. kendi başınıza kulaktan duyma laflarla hareket edilmemesi gerekir. Bu hastalık hakkında kısaca bilgi vermiş olduk şüpeleniyorsanız mutlaka hekime başvurup muayene olmalısınız.

Tanı

Tedavinin çok acil olarak başlanması gerektiğinden, tedaviye karar verirken kullanılacak tanı kliniktir. Difteriden şüphelenilen her lezyondan, membranın dibinden sürüntü kültürü alınır. Corinebacteri’ler normal florada bulunduğundan, direk boyamaların tanı değeri yoktur. Bütün üremeler tercihen PCR, yoksa “Elek” testi ile toksijenite yönünden değerlendirilmelidir.

Difteri (kuşpalazı) Tedavisi

Hasta yatak istirahatine alınır (1.5-2 ay). Özel tedavi antitoksik serumla yapılır. Bu serum kandaki difteri zehrini, etkisiz hale getirir. Ayrıca difteri zehiri, böbrek üstü bezini de etkilediğinden bu hastalara kortizon ihtiva eden ilaçlar iyi gelir. Direkt olarak difteri basilini öldürmesi için de yüksek doz antibiyotik gerekir. Hastaya serum takılır. Ağızdan da uygun sulu besinler verilir.
Gırtlak difterisinin nefes darlığı döneminde hayat kurtarıcı olarak, çok kere boğazı dışardan delip, havanın buradan kolay giriş-çıkışını sağlamak gerekebilir ki, bu işleme, trakeostomi ismi verilir.

Difteriden korunmak için yapılması gerekenler

Hastalar, tecrit edilmelidir.
Difteri mikrobunu taşıyan şahıslar testlerle tesbit edilip tedaviye alınmalıdır.
Her çocuğa okul öncesi yaşlarında difteri aşısı yapmalıdır. Okullarda ve sağlık ocaklarında bu aşı, karma aşılar içerisinde uygulanmaktadır.
Difteri toksinine karşı çok koruyucu ve güvenilir toksoid aşı mevcuttur. Bu aşı ülkemizde 2, 3, 4, 16-24 aylarda boğmaca ve tetanoz ile kombine olarak tam dozda (DBT) ve ilköğretim okullarının birinci sınıflarında tetanoz ile kombine olarak azaltılmış dozda (dT) rutin olarak uygulanmaktadır. Primer aşılamadan sonra, her 10 yılda bir dT aşısının yapılması gerekir.

Hiç yorum yok